ZŠ Nové Město na Moravě

Týden čtení dětem

Napsal uživatel Zdeněk Havlík | 21. 06. 2017, 17:32

Sl-Tyden-cteni-2017-01Nečekaným závěrem letošního Podvečerního čtení, které se koná na naší škole ve Slavkovicích již 8. rokem pod záštitou projektu Celé Česko čte dětem, bylo pozvání na slavností zahájení Týdne čtení dětem, které se uskutečnilo 29. května ve Žďáru nad Sázavou. Akcí provázel herec a moderátor Lukáš Hejlík.

Společně se zakladatelkou a ředitelkou projektu Evou Katrušákovou slavnostně odstartovali 7. ročník Týdne čtení dětem - týden čtení, besedování, hraní a sdílení po celé České republice. Naši žáci byli předem vybráni, aby tradiční společnou četbou básničky Nemalujte čerta na zeď od Jiřího Žáčka týden zahájili. Pro děti z 1. stupně vystoupila a četla ze své knížky spisovatelka Klára Smolíková, herci z Divadla Slunečnice Brno zazpívali písničky z pohádek. Členové souboru scénického čtení Listování (Lukáš Hejlík a Alan Novotný) ztvárnili knížku Dobrodružství strýčka Ludvíka, se kterým jim vtipně a nápaditě na pódiu pomáhaly i naše děti.

Závěrem si všichni v sále mohli zasoutěžit o pěkné ceny. Po skončení akce dostalo každé dítě knížku od nakladatelství Albatros, Mladá fronta nebo Edice české televize.

Ivana Staňková

 

Orientační běh ve školní družině

Napsal uživatel Zdeněk Havlík | 21. 06. 2017, 17:14

SD-Orient-beh-2017-01V rámci Světového dne orientačního běhu se ve středu 24. května 2017 postavily na start tisíce lidí celého světa. Děti z naší školní družiny se k orientačním běžcům rovněž připojily a zkusily si tento sport. Pro mnohé to byl jejich první závod v tomto sportu, ale mnozí si již v minulých letech mohli ve školní družině orienťák vyzkoušet.

A kde se běhalo? Startovalo se od altánku u gymnázia a běhalo se přímo v jeho areálu, kde děti měly najít dvanáct kontrol. Lenka Kamenická z novoměstského oddílu děti nejprve seznámila s tímto sportem. Vysvětlila jim práci s mapou, tedy že start je na ní vyznačen trojúhelníčkem, kolečka označují kontroly a jsou očíslovaná a propojená v pořadí, v jakém se musí najít. Ražení kontrol bylo elektronické, a proto na startu děti dostaly mapu a čip. A hurá na trať! Ti menší ve dvojicích, starší žáci běželi sami.

Kdo vyhrál? Ano, byly tady rozdílné časy, ale nejdůležitější byla radost z pohybu a z možnosti zkusit se samostatně rozhodovat. Všem dětem se to povedlo na výbornou. Sladká odměna v cíli všechny potěšila a za účast se rozdávaly diplom a propagační materiály. Víte, že v našem městě pracuje orientační kroužek pro děti? Vašek a Jirka Horňasovi už byli na prvním tréninku...

Marie Roušová

SD-Orient-beh-2017-02SD-Orient-beh-2017-03SD-Orient-beh-2017-04SD-Orient-beh-2017-05

 

Svět poníků – Rainbow Dash

Napsal uživatel Zdeněk Havlík | 20. 06. 2017, 19:37

Sl-SD-Hra-08-01Duhová Dáša je nebojácná, věrná, taky umí létat a tím tvoří duhu. Z těchto vlastností a dovedností jsme vycházeli při našich činnostech. Nakreslili jsme si její znamení (duhový blesk a bílý mrak) a věnovali se počasí – učili a vysvětlili jsme si značky, vytvářeli vlastní, zapisovali každý den, jak je venku. Taky jsme si vytvářeli duhu – z víček, kreslenou, mícháním barev, výrobou duhových náramků a přívěsků...

Na Svátek matek jsme se rozhodli, že našim maminkám sneseme „modré z nebe". Přátelská výzva tedy spočívala v tom, že darujeme mamince něco neobvyklého a nečekaného - kromě srdíček a přání, která jsme vyráběli. A tak se maminky dočkaly úklidu pokojíčků, květin, neobvyklých výrobků či snídaně s kávou do postele.

Další Dášinou dovedností je létání. Vyráběli jsme tedy vlaštovky a uspořádali velké závody o nejrychlejší i nejkrásnější vlaštovku. Povídali jsme si, co to znamená věrnost. A protože se právě konalo mistrovství světa v hokeji, uvědomovali jsme si věrnost na příkladu fandění jednomu týmu – kluci i holky kreslili dresy, vlajky, sestavovali tabulky a hlavně fandili! Duhová Dáša se vesele vrátila mezi kamarády do Světa poníků.

Naše květnové aktivity si můžete připomenout ZDE.

Ivana Staňková

 

Den dětí ve školní družině

Napsal uživatel Zdeněk Havlík | 19. 06. 2017, 18:48

SD-Den-deti-2017-01Ve čtvrtek 1. června měly svátek všechny děti. Pro ty družinové bylo připraveno zábavné sportovní odpoledne. Za slunného počasí jsme se všichni sešli na atletickém stadionu, rozdělili jsme se do družstev a sportovní klání mohlo začít. Děti závodily ve skákání v pytli a v předávání míče nad hlavou. Ukázaly svou zručnost a trpělivost v driblování míčem, v hodu obručí na kužel či v přenášení míčku na létacím talíři.

Dětem nechyběla bojovnost, ve svých týmech se navzájem povzbuzovaly a fandily si. A protože poník Pinkie Pie, který nás provází tento měsíc, má ve svém znaménku balónky, byl pro všechny děti kromě sladkosti odměnou i balónek.

Radka Maděrová

SD-Den-deti-2017-02SD-Den-deti-2017-03SD-Den-deti-2017-04SD-Den-deti-2017-05

 

Svátky, zvyky, pranostiky

Napsal uživatel Zdeněk Havlík | 15. 06. 2017, 18:28

Sl-SD-Svatky-2017-06V květnu byl jen jeden svátek – Svátek matek. Měli jsme tedy dost času na vyrábění dárků, vymýšlení přání. Taky jsme si hráli s češtinou – vymýšleli jsme slova, která končí stejně jako Svátek matek, tedy EK. Skončili jsme u padesáti slov, časem nás ještě napadala další a další.

Učili jsme se vařit brambory v alobalu, abychom mohli někdy zastat maminku při přípravě večeře. Zkoušeli jsme vytvořit srdce z našich těl...

Společně s kamarády z obou partnerských škol jsme se dohodli, že vymyslíme básničky na daná slova: maminka, úsměv, pohlazení, srdce. Jednu jsme stvořili společně, další vymyslela Kristýnka a Honzík – najdete je i s ostatními aktivitami na videu, které si můžete prohlédnout ZDE. Básnička od dětí z Ilavy je opravdu povedená!

Ivana Staňková

 

Den naruby

Napsal uživatel Zdeněk Havlík | 13. 06. 2017, 19:31

Den-naruby-2017-02Pátek 2. června 2017 nebyl obyčejný pátek jako jindy, ale byl dnem, kdy vše bylo naopak. Pro své spolužáky jej naplánovali a připravili členové Žákovského parlamentu. Den začal barevně - škola byla vyzdobena balónky, které opravdu vydržely celý den (nepotvrdil se náš tip, že „náhodou" popraskají a zbudou asi tak dva)!

Dívky si vyměnily role s chlapci, a tak se nám ve škole objevily nové tváře, které jsme často nepoznávali. Potkávali jsme různé sportovce, plno vousatých chlapíků, někteří byli slušně oblečeni v oblecích, měli kravaty, klobouky... Jiní působili naopak dost drsně díky tetování. A ty slečny! Jedna krásnější než druhá. Dlouhé barevné vlasy, šaty, módní líčení... Sice si občas postěžovaly na škrtící spodní prádlo, ale svou roli skvěle zvládly. Netradičně probíhala i výuka. Klasické zvonění nahradily moderní hity, učitele ve výuce nahradili žáci. Výuka probíhala, ale připravili ji a vedli samotní žáci. Zjistili, že to není až tak jednoduché, jak se jim třeba zdálo.

Součástí dne byla i volba MISS a MISSÁKA NARUBY. Každou třídu zastupovali dva soutěžící. Jejich kostýmy, líčení a doplňky byly naprosto úžasné. Vybrat ty nejoriginálnější, nejvtipnější a nejlépe převlečené by bylo hrozně těžké, proto jsme nechali výběr na vás - celý týden jste mohli hlasovat na internetových stránkách naší školy a vybírat MISS a MISSÁKA NARUBY. Do hlasování se zapojilo 221 žáků a učitelů. A jak vše dopadlo?

 

MISS NARUBY

  • 1. Hildegarda (Jakub Starý, 9.C)
  • 2. Filipka (Filip Kadlec, 9.B)
  • 3. Žanetka (Tomáš Juránek, 7.C)

 

MISSÁK NARUBY

  • 1. Erik (Erika Petrová, 9.B)
  • 2. Tonda (Antonie Slonková, 8.C)
  • 3. Martin (Martina Krejčíková, 7.C)

Blahopřejeme!

Mgr. Hana Knapčoková

Den-naruby-2017-03Den-naruby-2017-04Den-naruby-2017-05Den-naruby-2017-06

 

 

 

 

Fotogalerii z akce Den naruby si můžete prohlédnout ZDE.

 

Trosečník aneb jak najít správnou cestu životem

Napsal uživatel Zdeněk Havlík | 13. 06. 2017, 18:20

Trosecnik-2017-01Na konec května se již pravidelně těší žáci sedmého ročníku. Místo učení je totiž čekají dva dny plné zážitků na dětském táboře v Zubří. Dočkali se i letos. Však také byli patřičně připraveni. Měli vlastní popsaná a pokreslená trička, vlajky, šátky, barevné hlavy... A velká hra na trosečníka mohla začít.

Všechna družstva skvěle plnila jednotlivé úkoly a získala postupně všechny „naděje". Někteří zvládali lépe, jiní hůře, každému se dařilo v něčem jiném. Ale o to nešlo. Jak sami žáci zjistili – důležité bylo, že pracovali společně, pomáhali si, podporovali se. Naučili se plno nového a odnesli si domů nejen medaile, ale i plno společných zážitků.

Fotogalerii z akce Trosečník si můžete prohlédnout ZDE.

Mgr. Hana Knapčoková

Trosecnik-2017-02Trosecnik-2017-03Trosecnik-2017-04Trosecnik-2017-05

 

 

 

 

 Tento program zaměřený na prevenci rizikového chování je podporován MŠMT.

 

Ze života hmyzu

Napsal uživatel Zdeněk Havlík | 12. 06. 2017, 18:27

Brouci-2017-01V pondělí 29. května 2017 se žáci pátých a šestých tříd zúčastnili zajímavé přednášky, která se týkala exotických druhů hmyzu. Za poutavého povídání pana chovatele se žáci seznámili s různými druhy brouků, pavouků, štírů a jiných bezobratlých. Některé neškodné exempláře si navíc vybraní dobrovolníci mohli vzít na ruku a ukázat ostatním. Někteří se museli hodně přemáhat, aby se takové strašilky nebo švába dotknuli, ale většina z nich to zkusila.

Mezi dalšími živočichy, které si mohli žáci prohlédnout, byli i sklípkani, snovačka, mnohonožky a jedovatá stonožka. Na konci přednášky uviděli i exempláře největších brouků na světě, jako jsou obří tesaříci, nosorožíci a herkulesové.

Mgr. Jana Klementová

Brouci-2017-02Brouci-2017-03Brouci-2017-04Brouci-2017-05

 

Školní liga 2016-2017 - 10. disciplína

Napsal uživatel Zdeněk Havlík | 10. 06. 2017, 12:15

Liga-2016-17-10-01Tak - a je to za námi. 5.června 2017 proběhlo poslední kolo letošní školní ligy. Na tuto disciplínu jsme se - trochu neobvykle - sešli v tělocvičně naší školy. Na řadu přišel skok daleký z místa.

Každý měl dva pokusy, při kterých jsme měli skákat co nejdál. Některým to šlo lépe, některým hůř, ale nakonec všichni odcházeli s úsměvem na tváři. Teď už se jenom těšíme na celkové výsledky.

Slavnostní vyhlášení výsledků letošní školní ligy se uskuteční v pondělí 12. června 2017 od 13.30 hodin v tělocvičně naší školy.

 Radka Havelková, 9.C

xlsVýsledky 10. disciplíny

xlsCelkové výsledky školní ligy 2016-2017

Liga-2016-17-10-02Liga-2016-17-10-03Liga-2016-17-10-04Liga-2016-17-10-05

 

 

 

 

nmnm-podpora

 

Bezpečně na jízdním kole

Napsal uživatel Zdeněk Havlík | 07. 06. 2017, 16:23

Kolo-2017-01V měsíci říjnu, dubnu a květnu se žáci 4. tříd věnovali ve vyučování dopravní výchově, která je součástí školního vzdělávacího plánu. V těchto hodinách byly dětem předávány teoretické i praktické znalosti o výbavě jízdního kola a cyklisty, jízdě a chování na silnici, dopravních značkách a jejich významu.

Zakončení teoretické přípravy provedl odborně pracovník BESIPu pan Petr Jinek, který se všemi žáky trpělivě procvičoval řešení různých situací na křižovatkách. S pomůckami od BESIPu šlo vše hned lépe. Motivací bylo získání prvního „řidičáku". Malí cyklisté si napsali svůj první dopravní test a úspěšní řešitelé obdrželi „průkaz cyklisty".

Praktická část dopravní výchovy proběhla na místním dopravním hřišti, které díky umístění dopravních značek vypadalo zcela autenticky a simulovalo tak různé záludnosti, které musí účastník silničního provozu zvládnout. Na dodržování bezpečné a správné jízdy opět dohlížel pan Jinek.

Blíží se prázdniny, a tak je třeba popřát všem malým cyklistům, aby jim znalosti a dovednosti získané v dopravní výchově pomohly při bezpečné jízdě na silnici.

PaedDr. Miroslava Kotovicová

Kolo-2017-02Kolo-2017-03Kolo-2017-04Kolo-2017-05

 

Strana 1 z 65

« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 »