Ekoškola

Ekoskola-logoProgram Ekoškola je mezinárodní vzdělávací program, jehož hlavním cílem je, aby žáci snižovali ekologický dopad školy a svého jednání na životní prostředí a zlepšili prostředí ve škole a jejím okolí. Žáci i zaměstnanci školy třídí a minimalizují odpad, podílí se na úsporách vody a energie a snaží se vycházet ze stanoveného Ekokodexu.

Program Ekoškola neprobíhá pouze v České Republice, ale také v dalších 52 zemích světa a celosvětově se ho účastní přes 25 000 škol. Jeho mezinárodním koordinátorem je nezisková organizace FEE (Foundation for Environmental Education), v České republice je to sdružení Tereza.

Program Ekoškoly probíhá ve stanovených sedmi krocích, které jsou celoroční, průběžně se aktualizují a jsou závazné. Dále je program zaměřen především na čtyři základní témata.

Kroky Ekoškoly

• Ekotým
  • Analýza ekologického stavu školy
  • Plán činností
  • Monitorování a vyhodnocování
  • Environmentální výchova ve výuce
  • Informování a spolupráce
  • Ekokodex

Témata Ekoškoly

• Odpady
  • Energie
  • Voda
  • Prostředí školy

Titul Ekoškola je školám pouze propůjčován a to na dobu 2 let. Škola musí obstát ve všech sedmi krocích a tématech Ekoškoly a obhájit svou činnost při auditu. První titul jsme získali v roce 2010 a v roce 2012 jsme titul obhájili podruhé.

ekotitul

Ekokodex

• zhasínáme světla, když odcházíme ze třídy
  • třídíme odpad, vynášíme koše