Akce školní družiny

Orientační běh ve školní družině

Zdeněk Havlík, 21. 06. 2017, 17:14

SD-Orient-beh-2017-01V rámci Světového dne orientačního běhu se ve středu 24. května 2017 postavily na start tisíce lidí celého světa. Děti z naší školní družiny se k orientačním běžcům rovněž připojily a zkusily si tento sport. Pro mnohé to byl jejich první závod v tomto sportu, ale mnozí si již v minulých letech mohli ve školní družině orienťák vyzkoušet.

A kde se běhalo? Startovalo se od altánku u gymnázia a běhalo se přímo v jeho areálu, kde děti měly najít dvanáct kontrol. Lenka Kamenická z novoměstského oddílu děti nejprve seznámila s tímto sportem. Vysvětlila jim práci s mapou, tedy že start je na ní vyznačen trojúhelníčkem, kolečka označují kontroly a jsou očíslovaná a propojená v pořadí, v jakém se musí najít. Ražení kontrol bylo elektronické, a proto na startu děti dostaly mapu a čip. A hurá na trať! Ti menší ve dvojicích, starší žáci běželi sami.

Kdo vyhrál? Ano, byly tady rozdílné časy, ale nejdůležitější byla radost z pohybu a z možnosti zkusit se samostatně rozhodovat. Všem dětem se to povedlo na výbornou. Sladká odměna v cíli všechny potěšila a za účast se rozdávaly diplom a propagační materiály. Víte, že v našem městě pracuje orientační kroužek pro děti? Vašek a Jirka Horňasovi už byli na prvním tréninku...

Marie Roušová

SD-Orient-beh-2017-02SD-Orient-beh-2017-03SD-Orient-beh-2017-04SD-Orient-beh-2017-05

 

Den dětí ve školní družině

Zdeněk Havlík, 19. 06. 2017, 18:48

SD-Den-deti-2017-01Ve čtvrtek 1. června měly svátek všechny děti. Pro ty družinové bylo připraveno zábavné sportovní odpoledne. Za slunného počasí jsme se všichni sešli na atletickém stadionu, rozdělili jsme se do družstev a sportovní klání mohlo začít. Děti závodily ve skákání v pytli a v předávání míče nad hlavou. Ukázaly svou zručnost a trpělivost v driblování míčem, v hodu obručí na kužel či v přenášení míčku na létacím talíři.

Dětem nechyběla bojovnost, ve svých týmech se navzájem povzbuzovaly a fandily si. A protože poník Pinkie Pie, který nás provází tento měsíc, má ve svém znaménku balónky, byl pro všechny děti kromě sladkosti odměnou i balónek.

Radka Maděrová

SD-Den-deti-2017-02SD-Den-deti-2017-03SD-Den-deti-2017-04SD-Den-deti-2017-05

Duben ve školní družině

Zdeněk Havlík, 21. 05. 2017, 10:10

SD-duben-2017-01Měsíc duben prožily děti ze školní družiny s dalším v řadě poníků - tentokrát Sweetie Belle. Opět pro ně byla připravena spousta úkolů, které plnily, aby se Sweetie Belle mohla vrátit ke svým pony kamarádům. Hned začátkem měsíce čekala děti sportovní liga. Disciplínou tohoto měsíce byl skok přes švihadlo. Děti při venkovních aktivitách často přes švihadlo skáčou, a proto byly výsledky velmi potěšující.

V dubnu jsme se připravovali na svátek jara – Velikonoce. Děti kreslily velikonoční obrázky nejen s Little pony. V prvním a druhém oddělení vyráběly papírové zajíčky a slepičky, ve třetím oddělení velikonoční zápichy z filcu – tulipány. Všechny výrobky ozdobily a rozzářily naše třídy. A to nebylo všechno. Z drátků a korálků děti vyráběly květiny, kuřátka a vajíčka. Ze všeho nejvíce je bavilo zdobit voskem vyfouknutá vajíčka a vznikaly nádherné a originální kraslice. Již poosmé jsme putovali za pohádkou, tentokrát to byla pohádka O Smolíčkovi. Děti ji převyprávěly, kreslily i vymalovávaly, řešily bludiště, skládaly a lepily obrázky podle posloupnosti pohádky.

Třetí oddělení se vydalo za poznáním našeho města. Na kopci nad městem děti objevily „komínky". Jsou to větrací šachty od pivovarského sklepa, který se tam kdysi nacházel. A protože je z kopce krásný rozhled, děti určovaly, která důležitá místa v našem městě vidí. Nedělá jim problém ani rozpoznat novoměstské rybníky Cihelský, Klečkovský a Kazmírák. A kde je U Pusťáku? To se děti dozvěděly při vycházce Oborou. Na břehu Bezděčky stával opuštěný mlýn a možná tam i strašívalo. Také určovaly jarní květiny, a dokonce viděly stádo koz s kůzlátky.

22. duben – Den Země děti z celé družiny společně slavily soutěží. Přiřazovaly správné listy a plody ke stromům, doplňovaly číselnou řadu a spojením vznikla zeměkoule, luštily tajenku a osmisměrku, prověřily si znalost recyklace odpadků v testíku a určovaly, do které popelnice různé odpadky patří. K tomuto tématu se vztahovala i domácí aktivita. Děti měly pomáhat rodičům s odnášením odpadků a s jejich recyklací. A protože se děti na jaře těší na první vyjížďky na svých kolech, zopakovaly si, jaké mají mít vybavení, a připomněly si desatero cyklisty.

Ke konci měsíce na nás čekala příprava na čarodějnice. Všichni se těšili na pálení ohňů spojené s opékáním párků. Třídy zdobily nejenom kreslené obrázky, ale i vyrobené čarodějnice. Ve třetím oddělení to byly čarodějnice z vlny. Děti také řešily čarodějnické bludiště nebo třeba tajnou přísadu do lektvaru čarodějnic. Sweetie Belle se zatím nepodařilo zjistit, v čem je její největší nadání. V čem jsou dobré děti v naší družině, jsme zjišťovali v Talentmánii. Zhlédli jsme několik pohybových vystoupení, poslechli si písničky, prohlédli si kreslené obrázky nebo třeba nový model letadla z Chevy. Na závěr si děti našeho poníka vymalovaly a pokoušely se správně doplnit puzzle Sweetie Belle. I tento měsíc byly děti úspěšné a Sweetie Belle je zpět.

Naše dubnové aktivity si můžete prohlédnout ZDE.

Radka Maděrová

SD-duben-2017-02SD-duben-2017-03SD-duben-2017-04SD-duben-2017-05SD-duben-2017-06SD-duben-2017-07SD-duben-2017-08SD-duben-2017-09

 

 

 

 

 

Den Země se školní družinou

Zdeněk Havlík, 10. 05. 2017, 10:16

SD-Den-Zeme-2017-01Den Země se každoročně slaví 22. dubna. Je to svátek, který upozorňuje na dopady ničení životního prostředí. Od roku 1990 se stal Mezinárodním dnem Země a slaví ho miliarda lidí z více jak sto devadesáti států. Cílem je hledat obnovitelné zdroje energie a zvýšit recyklaci odpadů. V den, kdy se vrátila zima, se všechna oddělení školní družiny sešla, aby si připomněla svátek naší Země. Ve středu 19. dubna 2017 se pět desítek dětí rozdělených do pěti týmů soustředilo na úkoly.

A jaké to byly úkoly? Všechny se týkaly právě jara a naší Země. Děti hledaly, luštily, vybarvovaly, porovnávaly a doplňovaly. Čekalo je šest úkolů, s těmi se seznámily a rozhodly, který kdo splní. Většina prvňáčků doplňovala číselnou řadu - vznikl symbol Dne Země. Určit k příslušnému stromu list a plod nedělalo nikomu problém. Horší to již bylo s vyluštěním tajenky. Ne všechny obrázky byly správně zapsány. V testu, který prověřil znalosti o recyklaci odpadů, se také někomu chybička vloudila - mastný papír přece do kontejneru na papír nepatří. Nejtěžší byla osmisměrka, se kterou si nakonec děti také poradily.

V celé soutěži byly důležité nejenom správné odpovědi, ale také spolupráce v týmu a to, jak si děti rozdělily úkoly a jak starší žáci pomáhali mladším. A jak to soutěžení dětí dopadlo? Za splnění úkolů byly přiděleny body, ty byly sečteny a s padesáti body zvítězil tým číslo dvě ve složení Pavel, Gábinka, Jirka, Lucka, Jiřík, Lukáš, Petra, Lukas a Patricie. Na závěr se všichni těšili z drobné odměny.

Marie Roušová

SD-Den-Zeme-2017-02SD-Den-Zeme-2017-03SD-Den-Zeme-2017-04SD-Den-Zeme-2017-05

Březen ve školní družině

Zdeněk Havlík, 05. 05. 2017, 09:41

SD-brezen-2017-01Další měsíc uplynul jako voda a my jsme měli za úkol vrátit dalšího poníka v pořadí. Tentokrát to byl Big McIntosh, pracovitý silák, který nade vše miluje svoji rodinu. Jeho znaménkem je zelené jablíčko. A co jsme dělali pro jeho záchranu? V tělocvičně naší školy jsme se zúčastnili člunkového běhu, další disciplíny sportovní ligy. 8. březen je Mezinárodním dnem žen, a proto děti vyráběly pro maminku, babičku, tetu, sestru či kamarádku přáníčka.

Jaro jsme přivítali kresbami a vznikaly krásné výtvory např. se sněženkami či tulipány. Děti si také zahrály na ilustrátory a pokusily se ztvárnit obal na svoji knihu. Nezapomněli jsme ani na vymalovánku našeho poníka Big McIntoshe. Pro děti z 1. a 2. oddělení byla i tento měsíc připravena další pohádka - Tři prasátka. Ve 3. oddělení se věnovali pověstem jiných národů. Domácí aktivitou na tento měsíc byla pomoc s jarním úklidem buď doma, okolo domu nebo na zahradě, popřípadě pomoc s pečením koláče.

Velkou událostí byl Den vody. Již koncem února děti kreslily pohádkové obrázky spojené s vodou na výstavu do městské knihovny s názvem Voda v pohádkách. Připojili jsme se k Modrému dni ve škole, děti soutěžily ve vázání uzlů a vytvářely co nejdelší potůčky a také luštily úkoly spojené s vodou. 23. března jsme navštívili městskou knihovnu. Tentokrát pro nás paní knihovnice spolu s paní Hájkovou připravily velikonoční drátkování. Pomocí drátků a korálků vznikali beránci, pejskové, kočičky, kuřátka a kytičky.

Poslední březnový den čekalo 20 dětí z prvních tříd nevšední dobrodružství. Z pátku na sobotu strávily tajemnou noc s Andersenem ve školní družině. Spolu s postavami časopisu Čtyřlístek – Myšpulínem, Fifinkou, Bobíkem a Pinďou řešily různé rébusy a hádanky, zdobily balónky, cvičily i tančily. Nejvíce se těšily na stezku odvahy. Za svitu svíček musely projít noční školou, která působí opravdu tajemně. Na dobrou noc si děti poslechly čtený příběh z knihy O kocouru Mikešovi. Na závěr nás čekalo velké vyhodnocení, nalepení samolepek do ponydeníčků, rozdání odznáčků a vylepení velké samolepky Big McIntoshe na plakát k jeho ostatním kamarádům. Jsme rádi, že se nám podařilo zachránit dalšího z poníků.

Naše březnové aktivity si můžete spolu s námi připomenout ZDE.

 Radka Maděrová

SD-brezen-2017-02SD-brezen-2017-03SD-brezen-2017-04SD-brezen-2017-05SD-brezen-2017-06SD-brezen-2017-07SD-brezen-2017-08SD-brezen-2017-09

 

 

 

 

Noc v družině se Čtyřlístkem a panem Andersenem

Zdeněk Havlík, 17. 04. 2017, 11:04

SD-Andersen-2017-01Páteční večer 31. března bylo před budovou Komerční banky v Novém Městě na Moravě nezvykle rušno. Sešli se tam totiž prvňáčci, kteří přišli strávit tajemnou noc s Andersenem ve školní družině. Letošním tématem byl Čtyřlístek.

Postavičky Čtyřlístku – Fifinka, Bobík, Myšpulín a Pinďa provázely děti celým večerem. Dozvěděly se o nich, proč a kdy vznikly, kde mají svůj domov, co rády dělají a spoustu dalších zajímavostí. Při řešení kvizu si děti vyzkoušely, jak dobře je znají. Dále na letošní nocležníky čekaly rébusy, bludiště, spojovačka, spousta omalovánek, speciální číslo časopisu Čtyřlístek, ze kterého si četli, a zdobení balónků.

Nezapomněli se ani protáhnout a zaskotačit si s písničkami od Dády. Ze všeho nejvíc se děti těšily na stezku odvahy. Za svitu svíček musely projít noční školou, a i když působila opravdu tajemně, všichni ji zvládli.Po návratu se děti nachystaly ke spánku a poslechly si pohádku O kocouru Mikešovi na dobrou noc. Pro ty děti, které stále nemohly zavřít očka, bylo připraveno filmové zpracování Čtyřlístku – Čtyřlístek ve službách krále. Ráno se děti rozešly domů plné dojmů z noci strávené ve školní družině...

Radka Maděrová, Jaroslava Košíková

SD-Andersen-2017-02SD-Andersen-2017-03SD-Andersen-2017-04SD-Andersen-2017-05SD-Andersen-2017-06SD-Andersen-2017-07SD-Andersen-2017-08SD-Andersen-2017-09

Den vody s družinou

Zdeněk Havlík, 09. 04. 2017, 11:54

SD-Den-vody-2017-01Každý rok se 22. března slaví Světový den vody. Letos jsme si ho ve školní družině připomněli již o měsíc dříve. V rámci spolupráce s městskou knihovnou děti kreslily obrázky na výstavu s názvem Den vody s pohádkou. Byly překvapené, kolik pohádek je s vodou spojeno. Celý březen bylo možné si prohlédnout ztvárněné pohádkové postavy - např. Makovou panenku, vílu Amálku, Rákosníčka, vodníka Čepečka, Boba a Bobka, maxipsa Fíka, krtečka, mořskou vílu Arielu nebo třeba Dory a Nema, Oskara...

Samotné oslavy propukly 20. března, kdy jsme se připojili k Modrému dni ve škole. Ten den měly děti za úkol mít na sobě co nejvíce vrstev modrého oblečení a počítal se průměr na žáka. Nakonec těsně vyhrálo třetí oddělení naší školní družiny. Naše oslavy pokračovaly další netradiční soutěží družstev. Děti měly pomocí svazování provázků vytvořit co nejdelší potůček. Soutěž byla velice napínavá. Pro některé děti byly uzlíky velmi zapeklité, ale společnými silami všechno zvládly. Zvítězilo družstvo ve složení Gábinka, Adélka, Ondra, David, Lucinka, Petruška, Patrik a Kubík. Také si každý vyplnil pracovní list. Děti hledaly cestu kapky bludištěm k vodovodnímu kohoutku a vyluštily osmisměrku spojenou s vodou. Na závěr jsme si z prací vytvořili výstavku.

Jaroslava Košíková, Radka Maděrová

SD-Den-vody-2017-02SD-Den-vody-2017-03SD-Den-vody-2017-04SD-Den-vody-2017-05

Únor ve školní družině

Zdeněk Havlík, 21. 03. 2017, 20:05

SD-unor-2017-01Měsíc únor je krátký, a abychom vrátili ke svým kamarádům dalšího z poníků, srdnatého a usměvavého jednorožce Shining Armora, kapitána eguestrijské královské gardy, čekala na nás spousta úkolů. Jedním z nich byla střelba na koš, další v řadě disciplín školní sportovní ligy. Armor je ostražitý, silný a zručný, a proto děti posilovaly v tělocvičně při plnění cviků na opičí dráze. Aby děti nezahálely ani doma nebo o jarních prázdninách, domácí aktivitou na tento měsíc bylo sportování s rodiči.

Připravovali jsme se na valentýnský svátek. Vyráběli jsme z balicího barevného papíru korálky a navlékali náhrdelník nebo náramek. Tvořili jsme zápichy - například do květináče v podobě srdíček. Děti mohly obdarovat toho, koho mají rády a na kom jim záleží. Pohádkou tohoto měsíce byl Otesánek. Kromě čtení a malování pohádky jsme si povídali o tom, jak se děti stravují, co je a není zdravé, o významu vitamínů, ale také o lidském těle a o lidských vlastnostech.

Měli jsme možnost navštívit městskou knihovnu. Pro první a druhé oddělení připravily paní knihovnice besedu k pohádkám Otesánek a O dvanácti měsíčkách. Překvapením pro děti bylo, když se měly na závěr pokusit o dramatizaci pohádky O dvanácti měsíčkách. Byly šikovné a náramně si to užily. Pro třetí oddělení byla v knihovně připravena beseda o pověstech z Novoměstska. Kromě toho na děti čekaly hádanky, hledání pohádkových postav a malování, hledání rozdílů a soutěžení.

Únor je měsícem masopustu a karnevalů, a proto se ve všech třech odděleních vyráběly pestrobarevné masky. A koho jsme mohli vidět při přehlídce a diskotékovém reji? Tak třeba kočičky, tygry, medvědy, lvy... Samozřejmě jsme nezapomněli na vymalovánku Shining Armora, který nám na čas ozdobil třídu. A co nás čekalo na závěr? Vyhodnocení, rozdání samolepek a odznáčků a vylepení samolepky Armora na plakát. A další z poníků je zpět...

Únor v naší družině si spolu s námi můžete připomenout ZDE.

Radka Maděrová

SD-unor-2017-02SD-unor-2017-03SD-unor-2017-04SD-unor-2017-05SD-unor-2017-06SD-unor-2017-07SD-unor-2017-08SD-unor-2017-09

 

 

 

 

Pekáčování s družinou

Zdeněk Havlík, 18. 03. 2017, 19:01

SD-Pekacovani-2017-01Letošní zimu si děti ve školní družině díky sněhové nadílce opravdu užily. Velmi oblíbené se stalo „pekáčování" – jízda na pekáčích či lopatách. Jedno únorové páteční odpoledne za krásného slunečného počasí jsme se vydali jako každý den ven, ale děti čekalo překvapení - závody na pekáčích...

Cesta přes náměstí rychle utekla a za chvíli jsme byli na stráni u rybníka Kazmírák. Toto místo se stalo ideální pro naše zimní radovánky. Nejdříve jsme se rozjezdili. Museli jsme si vyzkoušet, jak daleko dojedeme a která dráha je nejlepší. Aby mohly závody začít, rozdělili jsme se do skupin podle ročníků.

A kdo vyhrál? Z 1. ročníku to byl Staník Dvořák, z 2. ročníku dojela nejdále Zorka Cíchová. Nejlepší z 3. ročníku byla Eliška Polášková a za 4. a 5. ročník vyhrál Šimon Nečas. Všichni jsme si užili spoustu zábavy.

Jaroslava Košíková a Radka Maděrová

SD-Pekacovani-2017-02SD-Pekacovani-2017-03SD-Pekacovani-2017-04SD-Pekacovani-2017-05

Leden ve školní družině

Zdeněk Havlík, 25. 02. 2017, 12:08

SD-leden-2017-01V prvním měsíci nového roku jsme vrátili ke svým pony kamarádům Twilight Sparkle. Ta žije a pracuje v knihovně. Je chytrá, zodpovědná a nadaná na magii, proto je jejím znaménkem magická šesticípá hvězda. Takovou magickou papírovou hvězdu vyráběly děti ve třetím oddělení a vymalovaly ji temperovými barvami. V prvním a druhém oddělení děti vykreslovaly magickou mandalu a pak jsme si povídali, co která barva znamená. Dalším úkolem bylo hledat rozdíly mezi dvěma obrázky Twilight Sparkle. Domácí aktivitou pro děti na tento měsíc bylo číst rodičům či prarodičům. Za splnění tohoto úkolu téměř všechny děti získaly razítko Sunset Shimmera, našeho speciálního poníka.

Účastnili jsme se sportovní ligy, tentokrát se děti snažily udělat za minutu co nejvíce sedů, lehů. V každém oddělení jsme si zasoutěžili v oblíbené hře Superfarmář. V prvním a druhém oddělení jsme se věnovali pohádce O dvanácti měsíčkách. Pohádku jsme si přečetli, převyprávěli, připomněli si ponaučení, které z ní vyplývá, a také si ji namalovali. A protože Twilight Sparkle ráda čte, ve veršované podobě si ji všechny děti přečetly i samy. Také nás čekalo luštění. Jména a roční období z pohádky, počítání knoflíků. Sladkou tečkou byl recept na jahodové knedlíky. Ve třetím oddělení opět putovali za pověstmi. Kromě další pověsti z knihy Staré pověsti české měly děti za úkol zjistit od rodičů nebo prarodičů „rodinnou pověst" a v družině ji převyprávět.

Máme zimní období, a proto jsme si povídali o přikrmování zvěře v lese, poznávali stopy zvířat a všímali jsme si zvířátek na vycházce. Také vznikalo spoustu zimních obrázků a vymalovánek. Celý měsíc jsme měli hojnost sněhu, což si děti letos opravdu užily. Stavěly stavby, do sněhu malovaly či vznikaly obtisky a hlavně bylo oblíbené „pekáčování". V družině si děti také hodně hrají. V povánočním čase to jsou hlavně nové hračky, hry a stavebnice. A protože je naše škola zaměřená na výpočetní techniku, děti mají možnost jednou týdně pracovat na počítači.

Na závěr si děti Twilight Sparkle vymalovaly, zhodnotili jsme plnění úkolů a každý si nalepil samolepku našeho poníka do svého pony deníčku. Nejúspěšnější děti dostaly odznáčky a vylepily Twilight Sparkle na plakát ke svým kamarádům.

Naše lednové akce si můžete spolu s námi připomenout ZDE.

 Radka Maděrová

SD-leden-2017-02SD-leden-2017-03SD-leden-2017-04SD-leden-2017-05SD-leden-2017-06SD-leden-2017-07SD-leden-2017-08SD-leden-2017-09

 

 

 

 

 

Superfarmář

Zdeněk Havlík, 31. 01. 2017, 14:44

SD - Superfarmar-2017-01Jako správný superfarmář se zabýváš chovem domácích zvířat, neustále své stádo rozmnožuješ, ale pozor! Stádo obcházejí liška a vlk a tvá zvířata se pro ně mohou stát cennou kořistí...

Superfarmář, tato jedinečná stolní hra, učí děti i rodiče strategickému myšlení. V naší školní družině se již několik let zapojujeme do celonárodního turnaje v této hře. V pátek 27. ledna 2017 odpoledne si děti zahrály o postup do krajského kola.

Z napínavé hry plné lišek a vlků nakonec vzešla skupina nejlepších superfarmářů v tomto pořadi:

  • 1. místo - Matouš Němec, 5.B
  • 2. místo - Jan Petr, 4.A
  • 3. místo - Natálie Heralová, 5.A
  • 4. místo - Veronika Bradáčová, 3.A

Všichni finalisté obdrželi diplomy a věcné dary, které věnovala firma Pygmalino. První dva postupují do krajského kola, které se bude konat na jaře. Blahopřejeme...

Jaroslava Košíková

SD - Superfarmar-2017-02SD - Superfarmar-2017-03SD - Superfarmar-2017-04SD - Superfarmar-2017-05

Vánoční čas ve školní družině

Zdeněk Havlík, 14. 01. 2017, 10:26

SD-Vanoce-2016-01Poslední měsíc v roce byl i ve školní družině především ve znamení Vánoc. Ale nezapomněli jsme ani na dalšího z poníků, kterého jsme chtěli vrátit mezi své kamarády. Je to pony slečna Rarity. Má ráda módu, je nápaditá, pečlivá, vtipná a velkorysá. Reprezentuje element štědrosti. Děti si Rarity taky vymalovaly. Úkolů a činností bylo opravdu hodně, ale my jsme společnými silami vše zvládli a Rarity jsme přivítali zpět v pony světě.

Už koncem listopadu jsme se chystali na vánoční čas a děti vyráběly netradiční ozdoby na náš družinový vánoční stromeček. Za pomoci brček vznikaly zajímavé ozdoby. Společně jsme stromeček umístěný před naší školou a družinou ozdobili nejenom pro radost naši, ale i všech, kdo okolo procházel. K českým tradicím patří neodmyslitelně Mikuláš, čert a anděl. V tuto dobu ozdobily naše třídy obrázky těchto postav, ale i vyrobení papíroví andělé ve třetím oddělení, čertovské hlavy ve druhém oddělení nebo čertíci na stojánku na tužky v oddělení prvním.

8. prosince jsme navštívili městskou knihovnu. Paní knihovnice pro nás připravily vyrábění andělů z polínek či větví. Dětem se výrobky moc povedly a těšily se z toho, že si s nimi vyzdobí domov či někoho obdarují. Putovali jsme také za další pohádkou. Na děti čekala Popelka v podobě čtené, ale i hrané či kreslené na DVD. Pohádku si děti namalovaly podle své fantazie a plnily k ní několik úkolů.Účastnili jsme se sportovní ligy, v tělocvičně děti házely do dálky medicinbalem. Povídali jsme si o významné sportovní události v našem městě - Světovém poháru v biatlonu. V rámci této události jsme navštívili Horácké muzeum, kde byla instalována laserová střelnice. Děti si vyzkoušely střelbu na terče.

Také jsme hodně vyráběli. Vánoční papírové kapry, voňavé zvonky zdobené kořením, ozdoby z drátků a korálků – hvězdy, rybky, zvonečky, ozdoby z vlny, dárky pro kamarády a vánoční přáníčka. V druhém oddělení si děti vyzkoušely vykrajování perníčků.Nakonec jsme si povídali o Vánocích, vánočních svátcích, zvycích a pranostikách, zpívali vánoční koledy. Domácí aktivitou v prosinci bylo pomáhat při pečení cukroví či perníků nebo při vánočním úklidu. Téměř všichni tento úkol splnili.

Naši prosincovou činnost si můžete spolu s námi připomenout ZDE.

 Radka Maděrová

SD-Vanoce-2016-02SD-Vanoce-2016-03SD-Vanoce-2016-04SD-Vanoce-2016-05SD-Vanoce-2016-06SD-Vanoce-2016-07SD-Vanoce-2016-08SD-Vanoce-2016-09

Říjen a listopad ve školní družině

Zdeněk Havlík, 12. 12. 2016, 19:24

SD-rijen-2016-01V říjnu a listopadu jsme se společně s dětmi ve školní družině v rámci naší celoroční hry snažili o návrat dalších poníků. V říjnu to byla Fluttershy. Je laskavá a obětavá, miluje zvířata a květiny, má talent na zpěv a skládání písní. Proto jsme se v družině hodně věnovali hudebním, výtvarným a sportovním aktivitám.

V úterý 4. října 2016 jsme se těšili, že půjdeme malovat za kulturní dům. Avšak počasí nám nepřálo, a tak paní knihovnice připravily náhradní program. V přísálí kulturního domu jsme vyráběli sovičky, které ozdobily Soví strom v městské knihovně. Na závěr odpoledne si děti zasoutěžily a dostaly sladkou odměnu.

Tento měsíc jsme se také věnovali pohádce Dlouhý, Široký a Bystrozraký. Kromě pohybových a soutěživých her venku jsme se opět zúčastnili sportovní ligy, tentokrát to byl výběh kopce za rybníkem Cihelňák. Pozorovali jsme změny v přírodě, sbírali listí. Z něj děti tvořily obrázky motýlů či zvířátek a také skřítky Podzimáčky. V prvním oddělení děti vyráběly pestrobarevné pavučinky.

Také jsme hodně zpívali. Druhé oddělení zabrouzdalo i do vážné hudby, děti se seznámily s Orffovými nástroji a vyzkoušely si je. Třídy družiny jsme si vyzdobili pestrobarevnými draky. Velkou pochvalu si děti zasloužily za plnění výzvy na doma. Měly složit nebo se naučit krátkou básničku, písničku nebo příběh, předvést je rodičům a pak v družině. Ve třetím oddělení některé děti secvičily pohybovou sestavu. Děti se opravdu snažily a Fluttershy je zpět.

Chcete se podívat na náš družinový říjen? Máte možnost ZDE.

SD-rijen-2016-02SD-rijen-2016-03SD-rijen-2016-04SD-rijen-2016-05

 

 

 

 

V listopadu na nás čekaly úkoly pro záchranu dvou sester – princezen Celestie a Luny. Společně vládnou v Equestrii. Celestia ve dne a mladší sestra Luna v noci. Jsou moudré a spravedlivé. Děti se seznámily s historickými památkami a důležitými budovami v našem městě a pak si je nakreslily. Povídali jsme si o naší zemi, o státních symbolech, jaký je rozdíl mezi králem a prezidentem. Vysvětlovali jsme si, co znamená protiklad. Také jsme se zaměřili na sourozenecké vztahy, vztahy v rodině, povídali jsme si o povoláních a řemeslech. V prvním oddělení se děti učily háčkovat.

Sportovní liga se přesunula do tělocvičny a na programu byly dřepy. Pohádkou na tento měsíc bylo Hrnečku, vař! Děti pohádku kreslily, počítaly dortíky, luštily, připomněly si říkadlo Vařila myšička kašičku a recept na krupicovou kaši. Každý si vyrobil svůj kouzelný papírový hrneček a někteří si hrneček vymodelovali z plastelíny. Nechyběla ani aktivita na doma. Děti měly pomáhat při vaření krupicové kaše nebo jiného sladkého jídla. Úkolů se zhostily velice dobře, a proto jsme mohli Celestii a Lunu přivítat opět ve světě poníků.

Jestli se chcete podívat, můžete ZDE.

SD-listopad-2016-01SD-listopad-2016-02SD-listopad-2016-03SD-listopad-2016-04

 

 

 

 

Radka Maděrová

Září ve školní družině

Zdeněk Havlík, 14. 10. 2016, 19:57

SD-zari-2016-01Letošní školní rok jsme zahájili s elánem. Zapojili jsme se společně s několika dalšími školami v ČR do nového projektu My Little Pony – pilotní verze celoroční hry. Poníci představují různé lidské charakterové vlastnosti a ukazují nám správný příklad. Děti se budou celý školní rok pomocí poníků učit respektovat sebe samé, ale zároveň i druhé a přijímat je takové, jací jsou. Budou se učit navzájem si pomáhat a chovat se tak, jak by se lidé k sobě mohli a měli chovat.

Hned na začátku hry se nám poníci ztratili. Společnými silami se budeme snažit každý měsíc vrátit jednoho z poníků zpět ke svým kamarádům. A jak to uděláme? Pomocí plnění různých aktivit a úkolů, do kterých bychom rádi zapojili i rodiče. Děti budou sbírat do svých Ponydeníčků dva druhy razítek, která mají různou hodnotu. Pokud se jim jich podaří nasbírat určité množství, zaslouží se o to, že se poník bude moci vrátit, a dostanou samolepku konkrétního poníka.

V září jsme usilovali o vrácení prvního z poníků, Applejacka. Seznámili jsme se s novými prvňáčky a přivítali je do školy a školní družiny. Zúčastnili jsme se jako každý rok školní ligy a běhali jsme okolo rybníku Cihelňák. Nahlédli jsme do kuchařky evropské kuchyně a děti si připravily originální svačinu. Také jsme malovali křídami na dvoře naší školy. Nezapomněli jsme ani na náš osvědčený projekt Putování za pohádkou, který se bude prolínat s projektem My Little Pony, tentokrát to byla pohádka Kocour v botách. 15. záři jsme navštívili městskou knihovnu, kde na nás za kulturním domem čekali Ferda mravenec, Krakonoš, kapitán Jack Sparrow a kněžna Libuše, kteří pro nás připravili odpoledne plné soutěžení a zábavy. Nakonec jsme si vykreslili Applejacka.

Děti byly nadšené, a protože se snažily, podařilo se nám vrátit Applejacka zpět a společně jsme si ho vylepili na plakát. A teď už se těšíme, co nás bude čekat příště...

Jestli se chcete podívat, jak se nám v září dařilo, můžete ZDE.

Radka Maděrová, Jaroslava Košíková

SD-zari-2016-02SD-zari-2016-03SD-zari-2016-04SD-zari-2016-05

Broučkování ve školní družině

Zdeněk Havlík, 06. 07. 2016, 09:30

SD-Broucci-2016-01ZŠ a MŠ Jimramov vyhlásila u příležitosti oslav 170. výročí narození spisovatele Jana Karafiáta výtvarnou soutěž Karafiátovi Broučci. Naše školní družina se rozhodla také zúčastnit. Předcházely tomu velké přípravy, do kterých se zapojily i děti. Donesly několik vydání knih Broučci od různých ilustrátorů, DVD, povídali jsme si o broučcích, prohlíželi obrázky...

A pak už děti s nadšením kreslily. Zapojily svoji fantazii a některé vytvářely i koláže. Aby jim šla práce lépe od ruky, paní vychovatelky jim z této nezapomenutelné knihy četly. Ta nejlepší dílka pak byla vybrána a poslána do soutěže. Po ukončení vernisáže ve výstavní síni U sv. Jana v Jimramově jsme se domluvili s knihovnou v Novém Městě na Moravě, s kterou často a úspěšně spolupracujeme, na připravované výstavě Karafiátovi Broučci na prázdniny v měsíci červenci a srpnu. Tam budou všechny výtvory dětí vystaveny. Určitě se přijďte podívat...

Radka Maděrová

Jízda zručnosti

Zdeněk Havlík, 04. 07. 2016, 14:47

SD-Kolobezky-2016-01Jednu z posledních akcí před prázdninami pro děti ze školní družiny připravili členové dopravního kroužku s paní učitelkou Součkovou. Třetí ročník jízdy zručnosti se konal ve čtvrtek 9. června 2016 na dětském dopravním hřišti. Pro mladší děti na koloběžkách, pro čtvrťáky a páťáky na kole. Ale pozor, nehodnotila se rychlost, ale opravdu zručnost. To znamená, že za každou nepřesnost byl trestný bod.

Všechny děti v jízdě obstály. Nejvyrovnanější boj svedli třeťáci na koloběžkách, a proto musela ještě rozhodnout - k jejich velké spokojenosti - jízda zručnosti na kole. Na konec byli z každého ročníku vyhlášeni ti nejlepší. Ale nikdo nemusel být smutný, protože malou pozornost obdržel každý.

Vychovatelky školní družiny

SD-Kolobezky-2016-02SD-Kolobezky-2016-03SD-Kolobezky-2016-04SD-Kolobezky-2016-05

Sportovní odpoledne ve školní družině

Zdeněk Havlík, 03. 07. 2016, 09:46

SD-Sport-odpo-2016-01Ve čtvrtek 2. června 2016 nás ve školní družině čekalo sportovní odpoledne na atletickém stadionu. Děti se rozdělily do čtyř družstev a pak už si mohly vyzkoušet svou zručnost, trpělivost a výdrž například při hodu míčem do obruče nebo kroužků na špalík, srážení kužele míčkem, při chůzi v kruhu, slalomu mezi kuželi či driblováním míčem.

Sluníčko se na nás smálo a děti předvedly svou soutěživost ve vyrovnaných soubojích. Všichni jsme si odpoledne užili.

Radka Maděrová


SD-Sport-odpo-2016-02SD-Sport-odpo-2016-03SD-Sport-odpo-2016-04SD-Sport-odpo-2016-05

 

 

Návštěva družiny v Horácké galerii

Zdeněk Havlík, 26. 06. 2016, 13:22

SD-Galerie-2016-01Nevšední odpoledne zažily děti ze školní družiny na svůj svátek - 1. června. Vydaly se totiž do Horácké galerie. Po rozdělení do dvou skupin se dětí ujali průvodci. A program byl vskutku zajímavý. Již na nádvoří si mohly děti ozvučit monumentální dílo do A. Kašpara. Od něho také při vstupu vítaly děti ocelové sochy - Strážci.

Ve sklepení rozpohybovaly levitující kameny. Ve stálé expozici se seznámily s díly autorů, kteří jsou celoživotně spjati s naším regionem. Sochu od Jana Štursy Raněný - tu přece zná každý. V podkroví galerie na ně čekala výstava Jana Vičara o Africe. Vedle grafické tvorby a etnografické sbírky s africkou tématikou si tu děti mohly vytvořit své malé dílko pomocí fazoli, rýže či máku.

Poslední nahlédnutí bylo do Zámecké komnaty. Tam na ně čekal Karel IV., návrh plastiky od Pavla Pokorného. Ale protože čas určený na návštěvu galerie již vypršel, museli jsme se vrátit do školní družiny. A to jsme nakoukli jenom do malé části expozic. Děkujeme našim průvodcům a těšíme se na další návštěvu. Moc se nám v novoměstské galerii líbilo.

Marie Roušová

SD-Galerie-2016-02SD-Galerie-2016-03SD-Galerie-2016-04SD-Galerie-2016-05

Otvírání studánek

Zdeněk Havlík, 19. 06. 2016, 19:04

SD-Studanky-2016-01V pátek 25. května 2016 se vydaly děti ze školní družiny otvírat studánky. A protože sluníčko jim po celou dobu krásně svítilo, moc si to užily. Nejprve se zastavily u Městských lázní, aby mohly pozorovat stavbu nové lávky přes Bezděčku. Cesta lemovaná množstvím kytiček vedla dál přes Oboru. Děti provázel zpěv ptáků, viděly i několik budek. Cílem vycházky byly rybníčky u zahrádek.

Prostředí kolem tůněk bylo krásně upraveno, a tak je děti s nadšením prozkoumávaly, nejvíce je zajímali živočichové. I přes napadané květy osiky děti objevily obojživelníky. Na závěr vycházky na ně čekal překrásný výhled na naše město.

Děti hledaly naši školu, kostel, Harusův kopec, Holubku... Určit dominanty našeho města pro ně nebyl žádný problém. Cestou zpět do školní družiny si také děti zazpívaly.

Marie Roušová

SD-Studanky-2016-02SD-Studanky-2016-03SD-Studanky-2016-04SD-Studanky-2016-05

Orientační běh ve školní družině

Zdeněk Havlík, 21. 05. 2016, 09:02

SD-Orientak-2016-01Děti ze školní družiny se ve středu 11. května 2016 staly součástí velké rodiny orientačních běžců. Tak jako desetitisíce dalších na celém světě si přišly vyzkoušet orientační běh. Pro některé to ale nebyla premiéra, protože již v minulém školním roce vychovatelky ŠD pro své svěřence závod v orientačním běhu připravily.

Nejprve byly děti v družině seznámeny s tímto sportem a potom rozděleny do tříčlenných smíšených družstev. Do závodu se jich zapojilo třináct. Po 13. hodině se jich u altánku novoměstského gymnázia ujali pořadatelé. Ti předali dětem nezbytné pokyny a vysvětlili, jak číst mapu. Každé družstvo dostalo mapu a každý účastník svoji průkazku. Děti si také mohly vyzkoušet ražení kontrol.

Závodníky čekala nedlouhá trať, ale s osmi kontrolami. Nám vychovatelkám se zdála náročná, ale děti nás mile překvapily. Nejen že kontroly všechny našly, ale všichni v krátkém čase přiběhli i do cíle. Pořadatelé byli dětem v průběhu akce velmi nápomocni, předávali informace a rozmístili se podél trati. Závod tak všichni zdárně dokončili.

Odměnou účastníkům byl diplom, samolepka a propagační letáček Světového dne orientačního běhu. Některé děti pokračovaly ještě odpoledne v družině ve skládání orientační mapy. Absolvováním tohoto závodu si děti mohly vyzkoušet nejen spolupráci v týmu, ale také schopnost rozhodovat se. Všem dětem děkujeme za nadšení, s jakým závodily...

Marie Roušová

SD-Orientak-2016-02SD-Orientak-2016-03SD-Orientak-2016-04SD-Orientak-2016-05

Když Den Země trvá týden...

Zdeněk Havlík, 30. 04. 2016, 09:48

SD-Den-Zeme-2016-0122. března se na celém světě slaví Den Země a tomuto tématu jsme se věnovali u nás ve školní družině celý týden. V pondělí se žáci ve 3. oddělení zamýšleli nad možností, jak pomoci dětem z oblastí postižených válkou, nemocemi, podvýživou nebo přírodními katastrofami. Mladší děti vyráběly obrázky ptáčků z látky.

V úterý jsme se vyzbrojili igelitovými pytli a rukavicemi, protože nás čekal úklid prostor za přístavbou naší školy, kam si chodí děti rády hrát. Sbírali jsme vše, co bylo přebytečné nebo nebezpečné - papíry, letáky, igelity, kousky železa, střepy... Naplnili jsme dva igelitové pytle. Také vznikla velká hromada větviček se dřevem a kupa kamenů. Práce nám šla hezky od ruky, a tak jsme měli rychle hotovo.

Děti se nejvíce těšily na čtvrtek. Vydali jsme se na školní dvůr, každá dvojice dostala křídy a za chvíli se asfalt zaplnil spoustou krásných obrázků, které se týkaly naší planety.

Na závěr týdne si děti zasoutěžily. V 1. a 2. oddělení zjišťovaly, jaké znalosti mají s tříděným odpadem nebo poznáváním stromů. Také přiřazovaly smajlíky nebo šklebíky k obrázkům krajiny. Ve 3. oddělením byly nejprve vylosovány soutěžní dvojice a potom už jen záleželo na vzájemné spolupráci a trochu i na vědomostech a zručnosti. Děti stříhaly perličky, vyráběly z papíru, třídily odpad, určovaly suroviny a vyhledávaly nej- zeměpisná místa u nás...

Pochvalu zaslouží všichni, kteří dokázali dobře spolupracovat.

Vychovatelky školní družiny

SD-Den-Zeme-2016-02SD-Den-Zeme-2016-03SD-Den-Zeme-2016-04SD-Den-Zeme-2016-05

Více článků...

Strana 1 z 3

« 1 2 3 »