Ekologické akce

Projekt 72 hodin aneb naše Krásná Vysočina

Zdeněk Havlík, 15. 10. 2014, 10:18

72hodin-2014-01V letošním roce proběhl již 3. ročník projektu 72 hodin, kterého jsme se stejně jako vloni opět zúčastnili. Cílem projektu je zapojit co nejvíce mladých lidí z celé republiky a ukázat tak, že stačí málo, abychom dokázali společně mnoho.

Akce probíhala ve třech dnech - tedy 72 hodin - po celé České republice a zapojilo se do ní více jak 30 tisíc lidí. Patrony tohoto projektu byli např. režisérka Alice Nellis, badmintonista Petr Koukal nebo třeba sportovní komentátor Vojtěch Bernatský. My jsme se zapojili ve čtvrtek 9. října 2014 a naši akci jsme nazvali Krásná Vysočina.

Mgr. Martina Janíčková

72hodin-2014-0272hodin-2014-0372hodin-2014-0472hodin-2014-05

Ve čtvrtek 9. října 2014 jsme se ve 13:30 hodin sešli před školou, abychom vyrazili vyčistit les Ochoza v rámci projektu 72 hodin. Na sraz dorazila většina členů Ekotýmu a také několik dalších dobrovolníků. Paní učitelka Janíčková nás spočítala a pak jsme hned vyrazili. Mimochodem - paní učitelka s sebou přibrala k radosti ostatních i dalšího člena, jejího psa Verču.

Nafasovali jsme pytle na odpadky a rozdělili se do dvou skupin. Jedna skupina šla dál po štěrkové cestě a druhá to vzala vrchem okolo Mercedesky. Poté jsme se znovu spojili u altánku za tůňkami. Co mě udivilo, bylo, že pytel, který jsme dostali, jsme naplnili pouze několika plastovými obaly a papírky od hašlerek, což bylo neobvykle málo. Když jsme se ale spojili, zjistil jsem, že druhá skupina má pytle naplněné poměrně dost. Na místě jsme pořídili několik fotek a také jsme posvačili. Poté následovalo opět rozdělení. Někteří zůstali u tůněk, které vyčistili od klacků a napadaného listí, ostatní pokračovali v úklidu lesa.

Cestou zpět jsme les dočistili a vrátili se ke škole. Našli jsme několik zajímavých exemplářů, jako například láhev od vodky nebo rezavý hrnec, ale nejvíce překvapující bylo, když se klukům podařilo najít stokorunu!!! Po návratu některé z nás už trochu bolely nohy, ale všichni jsme měli radost, že jsme se zúčastnili, neboť jak říká motto projektu: „Brblat nestačí!"

Jan Poul, 9.C