Akce v oblasti ICT

Elektronický výukový portál Moodle

Zdeněk Havlík, 06. 01. 2014, 13:33

moodleŠestým rokem provozujeme u nás ve škole elektronický výukový portál Moodle. Kromě prezenční formy výuky nám umožňuje vzdělávání žáků jinou formou, která více respektuje individuální tempo a vhodně tak doplňuje klasickou výuku. V současné době systém využíváme především pro vkládání studijních materiálů, odevzdávání a známkování prací, testování a automatické opravování, publikování anket a diskusí, hlasování a komunikaci.

Žáci, kteří systém využívají, oceňují především okamžitou dostupnost materiálů a to zpětně za celý rok, učitelé pak mohou prokazatelně evidovat práci žáka během školního roku. Rodiče mohou sledovat výuku po jednotlivých týdnech a to je velmi cenné zvláště v dnešní době, kdy žáci nepoužívají pouze jednu učebnici, ale učitelé vybírají z mnoha dostupných papírových a elektronických zdrojů.

Systém Moodle prokazatelně zvyšuje efektivitu vzdělávacího procesu a při přechodu na střední školu nabízí žákům známé prostředí. Systém Moodle pravidelně aktualizujeme a z poslední analýzy provozu vybíráme zajímavé údaje. Od začátku kalendářního roku 2013 navštívilo stránky elektronického výukového portálu 28 074 návštěvníků. Z tohoto počtu bylo pak unikátních návštěvníků 4 603. Bylo zobrazeno 215 732 stránek a každá návštěva v průměru zobrazila téměř 8 stránek a strávila v systému 8 minut.

Nejrozšířenějším prohlížečem se stal Firefox (50%), dále Google Chrome (38%) a Internet Explorer (9,5%). Naši návštěvníci nejčastěji používají operační systém Windows, dále Macintosh a Android. Dále se potvrzuje dlouhodobý trend, kdy stále narůstají přístupy z mobilních zařízení – telefonů a tabletů. Nejrozšířenější mobilní operační systémy jsou Android, Windows Phone a Symbian. Nejvíce návštěv bylo na portále 31. října 2013, kdy jej navštívilo 253 uživatelů.

Mgr. Miroslav Sláma