Akce v oblasti ICT

Letní škola moderních učitelů 2014

Zdeněk Havlík, 05. 09. 2014, 07:32

Letni-skola-2014-01Čtvrtý ročník československé Letní školy moderních učitelů je za námi. Inspirativní letní týden plný praktických tipů pro výuku, workshopů, ukázkových lekcí za využití moderní technologie a sdílení zkušeností mezi českými a slovenskými učiteli byl opět skvělý.

Akce proběhla v krásném prostředí Bílých Karpat v obci Žítková na česko-slovenské hranici a bylo velmi příjemné se po roce setkat s přáteli ze Slovenska, Čech a Moravy. Letošní ročník byl opět ve znamení moderních IT technologií a také týmové spolupráce. Mohli jsme se tu setkat s přednáškami na téma cloudové technologie, výuka s použitím tabletů, Windows PowerShell, programování robotů a podobně.

Zajímavá byla přednáška na využití služby Mystery Skype, která slouží pro propojení dvou míst přes Skype kdekoliv na světě. To umožní počáteční hledání partnerů pro komunikaci a obě strany se snaží za pomocí otázek typu ANO/NE uhodnout zemi, která je na druhé straně hovoru. To se velmi hodí pro výuku například angličtiny či zeměpisu a naše škola si toto mohla vyzkoušet již na konci minulého školního roku se školou na Slovensku. Každá škola se také prezentovala svým inovativním nápadem ve výuce a zde byly zajímavé přednášky na téma programování, grafiky, výuky síťových technologií, projektů v oblasti ICT a podobně.

Týmová spolupráce během týdne spočívala v hledání indicií a plnění úkolů za použití moderních ICT technologií - GPS, tabletů, internetu, moderních aplikací, fotoaparátů, cloudových technologií. I když to na první pohled nevypadá, vše se "netočilo" jenom kolem moderních technologií, ale čas byl i na táborák se zpěvem, neformální besedy o výuce a na workshop nazvaný „3D efekt snadno a rychle", odkud jsme odcházeli s pomalovanými skleničkami a květináči. Z letní školy se nikdy neodjíždí lehce a nebylo tomu jinak ani letos. Zda je za tím více dlouholeté kamarádství, spousta zážitků a pestrý program, nebo překrásná krajina nabitá tajemstvím žítkovských bohyní, kde vždycky vládly spíš přírodní živly, tradice a síly krajiny, těžko říct... V každém případě se těším na příští rok.

Mgr. Miroslav Sláma

Letni-skola-2014-05Letni-skola-2014-04Letni-skola-2014-03Letni-skola-2014-02