Akce a soutěže ZŠ Slavkovice

Výlet s Otesánkem po Evropě

Zdeněk Havlík, 10. 05. 2017, 10:49

Sl-Cteni-2016-17-01Zachránit Evropu před Otesánkem! Tak zněl úkol našeho posledního Podvečerního čtení ve Slavkovicích. Tatínek našich žáčků, pan Zdeněk Straka s manželkou, nám přišli představit vlastní pohádku o Otesánkovi trochu jinak...

S pomocí knížky Malý mezinárodní mistr šéfkuchař jsme navštěvovali s nenasytným Otesánkem evropské země a povídali si o jejich typických jídlech. Pokud děti dobře poslouchaly a odpověděly správně na otázky, byla země zachráněna a Otesánek musel jinam. Teď už víme, co patří do šopského salátu, kde se vyráběla první čokoláda, co je polský bigos nebo z jakého masa je pravý vídeňský řízek... Za správné odpovědi děti získávaly vlajky zemí s přáním „dobré chuti" v příslušném jazyce.

Nakonec byly odměněny i diplomy, a protože jim také po dlouhé evropské cestě pořádně vyhládlo, mohly si smlsnout na mufinách od paní Strakové. Výlet s Otesánkem po Evropě nás všechny hodně pobavil i poučil, takže jsme se rozcházeli do nevlídného počasí s dobrou náladou.

Tímto setkáním jsme také zakončili 8. ročník našeho Podvečerního čtení a děti prý už se těší, kdo nás navštíví v příštím školním roce...

Ivana Staňková

Sl-Cteni-2016-17-11Sl-Cteni-2016-17-12Sl-Cteni-2016-17-13

 

Podvečerní čtení s Milošem Zabloudilem

Zdeněk Havlík, 19. 03. 2017, 12:17

Sl-Cteni-2016-17-07Poprvé v novém roce jsme se sešli při podvečerním setkání s četbou a povídáním. Přijel za námi už potřetí pan Miloš Zabloudil, bývalý profesor žďárské průmyslovky. Četl nám příběh o chlapci Adamovi, kterému se nechtělo vstávat do školy, tak si ještě trošičku pospal a zdál se mu tuze zajímavý sen... Během děje děti představovaly předměty, opakovaly sborově věty z textu, řešily hádanky či zpívaly.

Příběh byl humorný, napínavý a v závěru i velmi poučný. Všechny nás zajímalo, z které knížky jsme si četli. Tento poutavý příběh napsal sám pan Zabloudil přímo pro nás! Děti poděkovaly drobnými dárečky a všichni jsme odcházeli domů s úsměvem a dobrou náladou.

Ivana Staňková

Sl-Cteni-2016-17-08Sl-Cteni-2016-17-09Sl-Cteni-2016-17-10

Zajímavé povídání o Argentině

Zdeněk Havlík, 19. 02. 2017, 09:14

Sl-Argentina-016. února 2017 mohli žáci ve Slavkovicích alespoň krátce nahlédnout do velmi vzdálené země Jižní Ameriky – do Argentiny. Vyprávění a fotografie o této zemi si pro žáky připravil vysokoškolský student Jakub Slejška. Jakub je velkým cestovatelem, o svých cestách po Evropě, Severní Americe a Asii nám vyprávěl už v minulých letech.

Do Argentiny se dostal jako jeden z dobrovolníků díky mezinárodnímu projektu, který měl za úkol organizovat volnočasové a vzdělávací aktivity dětí v době po školním vyučování. Staral se o dvacet dětí ve věku 4 až 13 let po dobu tří měsíců. Bydlel v jedné argentinské rodině, kterou nazýval „svojí" rodinou. Do oběda si vždy vymyslel program a odpoledne se věnoval dětem. Když odjížděl z domova, uměl jenom pozdravit (v Argentině se mluví španělsky). Byl vhozen „do vody", za dobu pobytu se naučil obstojně mluvit touto řečí, největším učitelem mu byly právě děti. O víkendech se snažil co nejvíce cestovat a poznat přírodu, lidi a zvířata v této rozmanité zemi.

Naše žáky zajímalo i to, jaké je oblíbené argentinské jídlo, jak žijí bohatí a jak chudí lidé, jak vypadají města a vesnice. Chtěli slyšet pravou španělskou mluvu, kolik hodin cestoval letadly i autobusy i kolik stojí místní sladkosti. Jakuba nechtěli pustit domů, zvláště žáci 4. ročníku měli plno otázek a témat do diskuze. Sám Jakub byl mile překvapen, jaké mají děti znalosti o zvířatech, rostlinách a světadílech. Za besedu patří Jakubovi velký dík a těšíme se na další setkání a povídání o další zemi, kterou navštíví.

Mgr. Jana Láchová

Podvečerní čtení se Zdeňkou Hánovou

Zdeněk Havlík, 30. 12. 2016, 09:10

Sl-Cteni-2016-17-04Ve prosinci jsme se ve Slavkovicích opět setkali při podvečerním čtení. Paní profesorka Zdeňka Hánová z VOŠ a SPŠ Žďár nad Sázavou za námi přijela s tradičně velmi zajímavě připraveným programem. Knížka Lumpíček a Rošťanda autorky Zuzany Pospíšilové je povídáním o kouscích dvou malých skřítků, kteří vyvádí neplechy, ale nakonec je začne bavit pomáhat ostatním...

Mezi čtením veselých i poučných příběhů děti soutěžily – jednou třídily názvy stromů do skupin jehličnatých a listnatých, podruhé se učily poznávat a pojmenovávat správně houby. Tak hezky se poslouchalo, že jsme knížku přečetli celou.

Domů si děti odnesly nejen dobrou náladu, ale také jako vždy záložky a malé knížečky, aby si četly i doma. Paní Hánové poděkovaly květinou a vlastnoručně vyrobeným svícnem pro příjemné adventní chvíle...

Ivana Staňková

Sl-Cteni-2016-17-05Sl-Cteni-2016-17-06

Podvečerní čtení s Petrem Kotovicem

Zdeněk Havlík, 24. 11. 2016, 19:09

Sl-Cteni-2016-17-01V rámci seznamování dětí s aktivitami spolků v naší obci nás jako první v letošním školním roce navštívil člen mysliveckého sdružení Háj pan Petr Kotovic a jeho žena Jana... Přinesli s sebou knížku Pavly Benettové Příběhy ze Žaltického lesa.

Čtení zajímavých, poučných i legračních příběhů prokládali otázkami, hádankami, vyprávěním a zajímavostmi z přírody. Děti si také mohly prohlédnout trofeje - kožešiny, lebku lišky, parůžky... Na závěr jsme si dohodli společnou zimní vycházku ke krmelci a také k nové kapličce v lese u Slavkovic, zasvěcené sv. Hubertovi.

Ivana Staňková

Sl-Cteni-2016-17-02Sl-Cteni-2016-17-03

Více článků...

Strana 1 z 7

« 1 2 3 4 5 6 7 »