Akce a soutěže

6. ročník Podvečerního čtení ve Slavkovicích

Zdeněk Havlík, 26. 10. 2014, 19:03

SL-Cteni-2014-15-01Již 6. ročník Podvečerního čtení v naší škole ve Slavkovicích jsme zahájili návštěvou pana Františka Hynka a jeho dcery, paní Libuše Zítkové. Pan Hynek je nevidomý pán, bývalý učitel, který i přes svůj složitý životní úděl napsal veselou knížku pro děti s názvem Lumpárny pejska Azora a jiná povídání o zvířátkách.

Než paní Zítková začala s představením knížky, přiblížila dětem úskalí života s bílou hůlkou - v případě pana Hynka dokonce s červenobílou, protože kromě slepoty také velmi málo slyší. Rozvinula se neplánovaná debata, naše děti měly spoustu otázek a pan Hynek jim vše trpělivě vysvětloval.

Po přečtení několika kapitol z knížky, která je teprve připravena k vydání, a my byli asi jejími prvními čtenáři, si děti nezbedného Azora oblíbily a smály se jeho kouskům... Paní Zítková si nachystala i zpestření. Protože je učitelkou na ZUŠ v Bystřici nad Pernštejnem, nemohlo chybět výtvarné vyjádření dětí, jak si pejska Azora vlastně představují. Vznikly krásné a různorodé obrázky, jelikož tu byly děti od čtyř až do třinácti let. Po přehlídce výtvorů jsme se opět usadili a poslechli si na závěr ještě několik legračních básniček z další připravované knížky Básničky a říkánky pro kluky i holky ze školy i školky.

S paní Zítkovou se děti rozloučily květinou a s panem Hynkem dárečkem z keramiky. Poprosily ho, aby podle hmatu hádal, jaké zvířátko od nich dostal. Protože dobře zná děti, nejdřív schválně tipoval nosorožce či prasátko, jen aby je pobavil. Nakonec prozradil, že poznal myšku. Dětem se ani nechtělo odcházet, stále se na něco vyptávaly...

Děkujeme za příjemně strávený podvečer a těšíme se na slíbené další setkání.

Ivana Staňková