Akce a soutěže

Zajímavé povídání o Argentině

Zdeněk Havlík, 19. 02. 2017, 09:14

Sl-Argentina-016. února 2017 mohli žáci ve Slavkovicích alespoň krátce nahlédnout do velmi vzdálené země Jižní Ameriky – do Argentiny. Vyprávění a fotografie o této zemi si pro žáky připravil vysokoškolský student Jakub Slejška. Jakub je velkým cestovatelem, o svých cestách po Evropě, Severní Americe a Asii nám vyprávěl už v minulých letech.

Do Argentiny se dostal jako jeden z dobrovolníků díky mezinárodnímu projektu, který měl za úkol organizovat volnočasové a vzdělávací aktivity dětí v době po školním vyučování. Staral se o dvacet dětí ve věku 4 až 13 let po dobu tří měsíců. Bydlel v jedné argentinské rodině, kterou nazýval „svojí" rodinou. Do oběda si vždy vymyslel program a odpoledne se věnoval dětem. Když odjížděl z domova, uměl jenom pozdravit (v Argentině se mluví španělsky). Byl vhozen „do vody", za dobu pobytu se naučil obstojně mluvit touto řečí, největším učitelem mu byly právě děti. O víkendech se snažil co nejvíce cestovat a poznat přírodu, lidi a zvířata v této rozmanité zemi.

Naše žáky zajímalo i to, jaké je oblíbené argentinské jídlo, jak žijí bohatí a jak chudí lidé, jak vypadají města a vesnice. Chtěli slyšet pravou španělskou mluvu, kolik hodin cestoval letadly i autobusy i kolik stojí místní sladkosti. Jakuba nechtěli pustit domů, zvláště žáci 4. ročníku měli plno otázek a témat do diskuze. Sám Jakub byl mile překvapen, jaké mají děti znalosti o zvířatech, rostlinách a světadílech. Za besedu patří Jakubovi velký dík a těšíme se na další setkání a povídání o další zemi, kterou navštíví.

Mgr. Jana Láchová