Školní družina ZŠ Slavkovice

Svět poníků – záchrana Sweetie Belle

Zdeněk Havlík, 21. 05. 2017, 09:10

Sl-SD-Hra-07-01V dubnu jsme se pustili do záchrany Sweetie Belle. Je to malá ponička, která ještě nemá svoje znaménko, teprve se snaží přijít na to, v čem je talentovaná. Na nás bylo, abychom jí nějaké znaménko navrhli. Nakonec jsme se dohodli na notičce, protože ráda zpívá.

To bylo impulsem k zamyšlení i pro nás – povídali jsme si, radili se a vymýšleli, v čem je kdo dobrý a jaké by bylo jeho znamení. Podle toho mohl každý svůj talent předvést – vyrábělo se, cvičilo, zpívalo, vařilo, hrálo na klavír i tančilo. Dubnový Den Země jsme spolu s Bellou oslavili soutěžením, obrázky a spoustou kvízů a doplňovaček.

Vymysleli jsme vlastní verzi soutěže Milionář a uspořádali výstavku, protože „přátelská výzva" na duben zněla: vytvoř něco z odpadového materiálu. Po březnovém neúspěchu při sbírání razítek jsme se hodně polepšili a tentokrát se mohla Bella bez problémů vrátit mezi kamarády do Světa poníků.

Naši dubnovou činnost si můžete spolu s námi připomenout ZDE.

 Ivana Staňková

 

Svátky, zvyky, pranostiky

Zdeněk Havlík, 17. 05. 2017, 16:26

Sl-SD-Svatky-2017-05Po Velikonocích jsme si moc neoddechli a už máme zase další témata k práci a povídání. Nejdřív celosvětový Den Země a po něm náš svatý Jiří, který otevírá jaro.

Hodně nás také zaměstnal a bavil zvyk pálení čarodějnic a následné vztyčování májek. Také jsme sledovali videa od kamarádů z projektu...

Ivana Staňková

Naši činnost si můžete připomenout zde:

 

 

Jak je to u nás aneb svátky, zvyky, pranostiky...

Zdeněk Havlík, 07. 05. 2017, 10:08

Sl-SD-Svatky-2017-02 kopieProjekt Jak je to u nás aneb svátky, zvyky, pranostiky se ze zimy přehoupl do jara a nás na dlouho zaměstnalo téma Postní doba – od Popeleční středy až po Květnou neděli. Pak nastal pašijový týden a pro děti nejočekávanější den – Červené pondělí.

Kreslili jsme, zkoušeli si staré zvyky a obyčeje, vytvářeli hádanky a úkoly pro děti z partnerských škol... A porovnávali jsme, co máme se Slováky (a Čechy z jiného koutu naší země) stejného, podobného, co je úplně jinak... Například jsme se dozvěděli, že u kamarádů v Bukovici se pomlázka plete od vršku. Zkoušeli jsme říkadla ve slovenštině a smáli se představě, jak si lámou jazýčky s naším:

Slepička běhá po dvoře,
vajíčko se kutálí v komoře,
slepička kdák,
vajíčko křáp!

Kamarádi ze Slovenska nám poslali knížku, kterou vytvořili v březnu, protože u nich je březen Měsícem knihy. Nechtěli jsme zůstat pozadu, tak jsme vypátrali, že u nás je březen od roku 2009 přejmenován na Měsíc čtenářů, a poskládali jsme video o tom, jak si s knížkami, pohádkami a příběhy hrajeme u nás...

Ivana Staňková

Naše aktivity si můžete připomenout zde:

 

Svět poníků - březen a Velký Meky

Zdeněk Havlík, 17. 04. 2017, 09:30

Sl-SD-Hra-06-01Big McIntosh - „Velký Meky" - je pracovitý silák, který miluje své hospodaření na farmě a moc toho nenamluví... Začali jsme si tedy víc všímat probouzející se přírody - poznávali jsme na vycházkách ptáky, mladé rostlinky či změny na stromech, sledovali jsme práce na polích a zahradách, počasí, povídali si o zvířecích mláďatech. V družině jsme si vyseli semínka řeřichy a čekali, za jakou dobu si můžeme pochutnat na mladých výhoncích. Kluci s chutí kreslili zemědělské stroje, stavěli jsme z víček květiny, kreslili skřítky, kteří „tvoří jaro", vyráběli jarní dekorace na výzdobu družiny. Protože toho Meky moc nenamluví, zkusili jsme se i my domlouvat beze slov – naučili jsme se prstovou abecedu jednoruční i dvouruční. To byla legrace, když nás prstíky nechtěly poslouchat...

Během celého března jsme v tělocvičně i venku plnili disciplíny „Siláka družiny". Poprvé za dobu našeho soutěžení nezískaly některé děti dostatek razítek do Ponydeníčků a Meky se nemohl vrátit mezi kamarády do Světa poníků! Zaskočené děti tři dny společně přemýšlely, jak to napravit – při hlasování z několika jejich návrhů vyhrál nápad Honzíka: všichni musí absolvovat překážkovou dráhu v přírodě nazvanou Cesta pro záchranu Mekyho. Nakonec nás tedy Meky naučil ještě něco navíc - umět se domluvit a táhnout za jeden provaz...

Naše březnové aktivity si můžete prohlédnout ZDE.

Ivana Staňková

Sl-SD-Hra-06-02Sl-SD-Hra-06-03

 

Vycházka do lesa

Zdeněk Havlík, 19. 03. 2017, 12:31

Sl-Vychazka-les-2017-01Při podzimním podvečerním čtení, kdy nás navštívil člen mysliveckého sdružení Háj pan Petr Kotovic, jsme si slíbili, že během zimy uskutečníme společnou vycházku ke krmelci. Konečně nastalo vhodné počasí, abychom tento náš záměr zrealizovali a spolu s panem Kotovicem se vypravili do terénu.

Prošli jsme les, kde má pan Kotovic honitbu, nasypali u krmelců, poprvé viděli instalování fotopasti, dozvídali se spoustu zajímavostí o lese a zvířatech. Zastavili jsme se u chráněné louky Šafranice, která je od roku 2012 přírodní památkou. Prohlédli jsme si kapličku zasvěcenou sv. Hubertovi, kterou postavilo svépomocí místní myslivecké sdružení.

A úplně na závěr jsme si mohli prohlédnout lovecké zbraně a vyptat se na vše, co nás zajímá. Rozloučili jsme se slibem, že naše setkání nebylo poslední...

Ivana Staňková

Sl-Vychazka-les-2017-02Sl-Vychazka-les-2017-03Sl-Vychazka-les-2017-04Sl-Vychazka-les-2017-05

 

Svátky, zvyky, pranostiky

Zdeněk Havlík, 14. 03. 2017, 19:56

Sl-SD-Svatky-2017-01Ve školní družině ve Slavkovicích pokračujeme v rámci mezinárodního projektu v seznamování dětí se svátky u nás a na Slovensku. Od Tří králů se věnujeme masopustu a všemu, co k němu patří. Připomínáme si tradiční zvyky, jídla, tance... Nezapomínáme ani na pranostiky a spoustu říkaček. Vymýšlíme, kolik slov se dá složit z písmen slova MASOPUST (věřili byste, že jich máme 37?). Doplňujeme společný česko-slovenský slovníček o další výrazy...

Mezi tím poznáváme svátek Hromnice a jeho význam pro naše předky. Několika aktivitami si užijeme i svátek sv. Valentýna, i když není původně český.

 

Některé naše aktivity si můžete prohlédnout zde:

 Ivana Staňková

Sl-SD-Svatky-2017-02Sl-SD-Svatky-2017-03Sl-SD-Svatky-2017-04

 

Svět poníků – únor patřil Shining Armorovi

Zdeněk Havlík, 04. 03. 2017, 18:43

Sl-SD-Hra-05-01V únoru jsme zachraňovali Shining Armora – statečného, zručného a šikovného kapitána hradní stráže. Proto i na nás čekaly „hradní" úkoly. Nejdřív jsme hrady stavěli, potom si o nich povídali - jak se zde žilo, jak a proč se vyráběly erby a štíty, o oblékání, bydlení, o hradních zábavách... Šikovnost a zručnost jsme vyzkoušeli při stavění rytířů z barevných tvarů nebo při přípravě občerstvení.

Na závěr jsme absolvovali „rytířské zkoušky", ve kterých jsme dokazovali svoje vědomosti a pohybové dovednosti při křížovce či jízdě „na koni". Byli jsme úspěšní - statečný a všemi oblíbený Shining Armor už je zpátky mezi přáteli ve Světě poníků.

Naše únorové úsilí můžete zhodnotit ZDE.

 Ivana Staňková

Sl-SD-Hra-05-02Sl-SD-Hra-05-03

 

Svět poníků - lednové pokračování

Zdeněk Havlík, 12. 02. 2017, 11:23

Sl-SD-Hra-04-01Twilight Sparkle – naše Tajemná jiskra - je chytrá, zodpovědná, pracuje v knihovně a je nadaná na magii. Protože máme žákovskou knihovnu umístěnou přímo v družině, mohli jsme se „knihovnictví" věnovat důkladně: prohlíželi jsme, jak jsou knížky tříděny, barevně označeny, které zde máme autory, četli a vymýšleli jsme pohádky, sami vyráběli „knížky", dramatizovali přečtené příběhy v maňáskovém divadle, hledali největší a nejmenší knížku naší knihovny...

Za splnění soutěžních disciplín byli nakonec ti nejúspěšnější odměněni Vysvědčením knihovníka. Magii a kouzlení jsme si užili při pokusech s vodou a ledem, sodou a octem nebo cukrem se sodou... Taky jsme se dozvěděli, že Jiskra ráda posílá svým přátelům dopisy. Skládali jsme obálky, vyráběli známky a učili se napsat správně adresu.

To bylo překvapení, když sourozenci a kamarádi našich dětí našli ve schránce dopis! Jen paní učitelka čekala marně – prvňáček Daník vhodil omylem dopis do poštovní schránky v obci :o)). Za dva dny nám zatoulané psaníčko do školy přinesla paní pošťačka. Asi taky kouzlo...

Lednovou činnost naší družiny si můžete prohlédnout ZDE.

Ivana Staňková

Sl-SD-Hra-04-02Sl-SD-Hra-04-03Sl-SD-Hra-04-04Sl-SD-Hra-04-05

 

Svět poníků - hra pokračuje

Zdeněk Havlík, 09. 01. 2017, 19:03

Sl-SD-Hra-03-01Sl-SD-Hra-03-02Sl-SD-Hra-03-03

 

 

 

 

 

 

 

Listopad - dvě moudré vládkyně, Celestia a Luna, dvě sestry, které vládnou dnu a noci. Četli jsme si příběhy k zamyšlení, povídali si o nich, porovnávali jsme protiklady – dobro a zlo, světlo a tmu, lásku a nenávist... Učili jsme se poznávat státní symboly, zopakovali jsme si státní hymnu a také prohlíželi nejznámější historické památky, na které můžeme být právem hrdí. Hlavním tématem se ale pro nás staly sourozenecké vztahy a vztahy v rodině. O veselé i drsné historky ze sourozeneckého soužití nebyla nouze... Kdo je pro mě vzorem? Komu bych se chtěl podobat? Co je to rodokmen...

Prosinec – Rarity je pečlivá, nápaditá, vtipná. A tak jsme se dohodli, že nápadití, pečliví a vtipní budeme i my při výrobě dárečků, které si před Vánocemi pod stromečkem v družině nadělíme. Raritka má také velmi ráda módu, takže jsme si po pečlivé přípravě účastníků uspořádali velkolepou módní přehlídku. Rozloučili jsme se slavnostní předvánoční nadílkou s přáním, abychom si doma užili vánoční pohodu a ve zdraví se zase sešli v novém roce.

Naše listopadové a prosincové snažení si můžete ověřit ZDE.

Ivana Staňková

 

Superfarmář v ZŠ Slavkovice

Zdeněk Havlík, 19. 12. 2016, 19:06

Sl-SD-Superfarmar-2016-01Začátkem prosince se děti v naší družině velmi těšily na školní turnaj v Superfarmáři. Tuto stolní hru hrají skoro všichni často a velmi rádi, takže soutěž o pěkné ceny pro ně byla „třešničkou na dortu". Základní kolo sehrálo deset hráčů. Čtyři finalisté se utkali hned druhý den a po napínavém a velmi dlouhém utkání jsou výsledky následující:

  • 1. místo -  Kristýna Průdková, 4. ročník
  • 2. místo - Adam Straka, 4. ročník
  • 3. místo -  Jan Pochop, 4. ročník
  • 4. místo - Kateřina Mikešová, 3. ročník

 Vítězové byli odměněni hodnotnými cenami od firmy www.pygmalino.cz, která je organizátorem této aktivity. Gratulujeme!

První dva finalisté postupují ještě do krajského kola, které se bude konat na jaře. Věříme, že i tam budou mít štěstí a pomocí svého důvtipu a kombinačních schopností postoupí co nejvýše, aby dobře reprezentovali naši školu.

Ivana Staňková

Sl-SD-Superfarmar-2016-02Sl-SD-Superfarmar-2016-03Sl-SD-Superfarmar-2016-04

 

Strana 1 z 4

« 1 2 3 4 »