Spolupráce se Centrem prevence CéPéčko, PORTIMO o.p.s. Nové Město na Moravě

Programy primární prevence:

• Jako ty

Tématem programu je přátelství, spolupráce a vzájemná pomoc. Poskytuje specifickou prevenci v oblasti rizikových jevů rasismu a šikany. Společně s žáky odhalujeme příběh S. Gemmela Jako ty! Program reflektuje předsudky ve vnímání druhých. Je zaměřen na posilování pozitivní zpětné vazby. Motivuje děti k přijetí i poskytování pomoci.

•  Nedej se!

Imaginativní program zaměřený na specifickou prevenci šikany a záškoláctví. Důraz je kladen na rozvoj spolupráce v třídním kolektivu, budování zdravého klimatu třídy, společnou tvorbu, komunikaci v malých skupinách.

•  Jiný svět

Program zaměřený na specifickou prevenci rasismu a xenofobie. Na pomyslné cestě kolem světa se žáci seznámí s různorodostí života obyvatel Země (lze využít pro průřezové téma Multikulturní výchova). Program se dotýká oblasti rozdílů v chování, v komunikaci, v každodenním životě, což vede k upozornění na interkulturní rozdíly.

•  Léňa s Jéňou sami doma

Program lze využít pro prevenci dětské kriminality (drobné krádeže, vandalismus). Zaměřením na základy peněžní, cenové a rozpočtové gramotnosti vede k uvědomění si hodnoty věcí a vytváření hodnotových postojů k věcem druhých lidí. Doprovodný příběh je volně inspirován knihou Ilony Borské.

•  Zdravá třída

• Já jsem já – ale kdo to vlastně je?

Program je zaměřen na prohloubení sebepoznání a budování zdravého sebepojetí. Tím se řadí do programů specificky zacílených na prevenci šikany a intolerance. Během programu si žáci zkouší pojmenovávat lidské vlastnosti, pátrají po tom, co vytváří identitu člověka, a hledají své silné stránky, schopnosti a dovednosti, o které se mohou opřít.

• Drogy kolem nás

Program je zaměřený na specifickou prevenci užívání návykových látek. Akcentuje především společensky tolerovaný alkohol a tabák. Cílem je zmapování povědomí žáků o drogové problematice, předání základních informací o drogách a ujasnění si svého vztahu ke kouření a alkoholu. Následně lektoři pracují s postoji účastníků a podporují je ve zdravém přístupu k vlastnímu tělu a v jejich samostatném rozhodování. Důležitým tématem tohoto bloku je uvědomit si, co naše zdraví ohrožuje a poškozuje.

• Kdy je sex (ne)bezpečný

Cílem programu je specifická prevence rizikového sexuálního chování. Zároveň jde o hledání cest, jak se rizikům vyhnout. Kvalitní a otevřená komunikace jako základ fungujícího vztahu.

Akce zaměřené na prevenci rizikového chování

Harmonizační dny
Akce věnovaná prevenci nežádoucích vztahů mezi dětmi pro žáky 6. ročníku v rekreačním středisku v Zubří.

• září

Zážitkový pobyt
Pobyt zaměřený na prevenci užívání návykových látek pro žáky 7. ročníku v rekreačním středisku v Zubří.

• květen

Účast na projektech a soutěžích věnovaných prevenci rizikového chování

• Svět očima dětí
  • Den dětí