I. základní škola

Harmonizační dny šestých tříd

/ redakce

Jsme rádi, že jsme v letošním školním roce mohli navázat na tradici dvoudenních harmonizačních dnů, které jsou určené pro nově vznikající kolektivy našich šestých tříd…

Harmonizační dny šestých tříd

Letos jsme je prožili v indiánském duchu v krásném prostředí tábora v Zubří. Konaly se v termínech 8. a 9. září 2022, kdy jsme indiánskou výpravu podnikli s 6.C, a 12. a 13. září, kdy do Zubří vyrazila 6.A a s 6.B. Společně jsme tak mohli zahájit výpravu, která bude trvat následující čtyři roky, tedy až do konce devátého ročníku.

Cílem tohoto adaptačního pobytu je stmelení nově vznikajících kolektivů. Většina lidí, možná téměř každý z nás nemá ve svém životě rád výrazné změny. Nová škola, nové třídní kolektivy, to jsou pro naše děti obrovské změny, se kterými se musí potýkat. Nalézt si svoji pozici ve třídě, se kterou budou spokojené a hlavně si ji ustojí, není vůbec snadné. Proto jsme rádi, že jim jejich start můžeme trochu ulehčit a snad je i navést na „správnou cestu“.

Aktivity harmonizačních dnů byly zaměřené především na vzájemné seznámení a poznávání sebe i svých spolužáků. Zaměřovali jsme se na spolupráci, učili jsme se poslouchat sebe navzájem i prosadit se ve společnosti a nebát se říct svůj názor. Dokonce se nám podařilo zvolit si ze svých středů i zástupce a obsadit post předsedy a místopředsedy jednotlivých šestých tříd. Jako správní indiáni jsme poseděli u táborového ohně, zazpívali si. Zlé sny jsme zahnali výrobou vlastních lapačů snů, které byly opravdu povedené.

V každé společnosti jsme zvyklí fungovat podle určitých pravidel. Z našich zkušeností je pro dodržování těchto pravidel důležité, abychom byli i jejich tvůrci a podíleli se na jejich vzniku, protože pak se s nimi lépe ztotožňujeme a jsme schopni je akceptovat. Jednou z aktivit tedy bylo vytváření pravidel třídních kolektivů, podle kterých bychom chtěli další čtyři roky fungovat. Pro některé z nás se jednalo i o určité vystoupení z již zažité osobní komfortní zóny. Třeba to byla první noc mimo domov, první zkušenost s noční hrou, první povlékání postelí…

Děti byly úžasné, šly do všeho naplno, zapojovaly se do nejrůznějších aktivit podle svých možností. Nebály se sdělit vlastní názor ani vyjádřit své obavy z nových situací. Děkujeme za spolupráci a zapojení třídním učitelů i asistentům a dětem za účast a za odvahu jít do všeho naplno.

Za poradenské pracoviště náčelníci kmene

Lucie Šponarová, školní psycholog
Barbora Stará, metodik prevence

 

 

Rychlé kontakty

ZÁKLADNÍ ŠKOLA
Vratislavovo náměstí 124
Nové Město na Moravě
592 31
IZO: 102943087
IČO: 70284725

kancelář: 566 598 500
ředitelna: 566 598 501
zs1@nmnm.cz

Školní jídelna
tel. 566 598 580
jídelna@zs1.nmnm.cz

Školní družina
tel. 566 598 570
druzina@zs1.nmnm.cz

Pracoviště Sportovní ulice 321
1.–3. roč.
tel. 566 598 541

Pracoviště Slavkovice 7
tel. 566 598 560

Krizová linka proti šikanování
tel. 603 227 190

Partneři školy

0304logoMicrosoft