Kids XO Mise Zero

redakce  Sdílet článek na nebo
Kids XO Mise Zero

Víte, jak se programuje mikropočítač? Víte, co je Mezinárodní vesmírná stanice ISS? Když spojíte mikropočítač a ISS dohromady, vznikne projekt Kids XO Mise Zero, zaměřený na programování mikropočítačů na oběžné dráze Země. Cílem výzvy je vymyslet a napsat kód, který poběží na počítačích Astro Pi (Raspberry Pi), umístěných na vesmírné stanici, přičemž tuto příležitost získají všechny kódy, které v průběhu této akce správně naprogramujeme. Jeden kód = půl minuty v éteru.

Pro vesmírnou misi jsme si vybrali třídu páťáků, která již zná jednoduché základy z programování Ozobotů. Pomocí technologie Skype jsme se spojili s lektorem v Praze, který představil projekt a lektoroval programování. Dvojice žáků programovaly svoje kódy v řádkovém programovacím prostředí a následně svůj kód odeslaly na Evropskou kosmickou agenturu, kde naše kódy analyzují a následně je vyšlou na ISS.

Každý účastník Kids XO Mise Zero tak získá 30 vteřin slávy na oběžné dráze, což mu nakonec zpětně doloží i certifikát od Evropské kosmické agentury ESA.

Mgr. Miroslav Sláma