Oslavy 100. výročí vzniku republiky

redakce  Sdílet článek na nebo

V průběhu dvou dnů se žáci naší školy v rámci projektu vrátili v čase o sto let zpátky…

Oslavy 100. výročí vzniku republiky

„Druhostupňáci“ se jak na chodbách školy, tak ve vyučovacím procesu setkávali se svými pedagogy, kteří se nejenže převlékli do dobového oblečení, ale navíc se ještě „převtělili“ do více či méně známých osobností první republiky. Žáci tak potkali například paní Elišku Junkovou, Emu Destinovou, manžele Baťovy, pana profesora Heyrovského, malířku Toyen, Josefa Bicana, zuřivého reportéra Egona Ervína Kische i celou řadu dalších. Osobností bylo více než dvacet…

„Prvostupňáci“ navštívili v doprovodu osoby nejpovolanější – tedy samotného prezidenta Masaryka – postupně čtyři různá stanoviště, kde se seznámili s celou prezidentovou rodinou. Zjistili, co rád jedl (nechybělo ani výborné občerstvení v podobě lívanečků a prezidentova vánočního cukroví), jak se bavil (zde se dokonce učili tancovat stylový tanec Bugatti step), a nakonec zavítali do dobové školní třídy, kde na ně pro změnu čekal tehdejší ředitel obecné školy, která byla předchůdkyní dnešní školy na Vratislavově náměstí.

Program byl sice rozdílný, ale všechny děti spojovalo to, že přišly na vyučování v oblečení ve stylu 1. republiky. Jejich kreace byly mnohdy naprosto famózní, za což patří velký dík rodičům, kteří takto akci podpořili.

Dokonalou kulisu prvorepublikových časů dokreslovala nádherná výstava v kreslírně školy, kterou provázela paní učitelka Jaroslava Hnízdilová. Nikdo si nenechal ujít historický automobil Tatra, který stál celý den před školou, a nechyběla ani dobová strava ve školní jídelně, která v průběhu tří dnů servírovala prvorepublikové menu. Pan školník se zvonem v ruce ohlašoval jednotlivé vyučovací hodiny a dobová úklidová četa se vzorně starala o pořádek.

Program nezapomněl ani na rodiče. V odpoledních hodinách měli možnost navštívit módní přehlídku, kterou pro ně secvičil žákovský parlament. Nemohla při ní chybět ani samotná paní Hana Podolská, česká módní návrhářka a podnikatelka, jedna z nejvýznamnějších tvůrkyň předválečné československé módy a majitelka nejvyhlášenějšího tuzemského módního salonu období třicátých a čtyřicátých let 20. století.

Obrovský dík patří členům spolku rodičů a všem ostatním, kteří při samotné realizaci pomáhali, protože bez jejich pomoci by se akce uskutečnit nemohla.

Mgr. Pavlína Poláčková