Otvírání studánek se školní družinou

redakce  Sdílet článek na nebo

Každý rok si ve školní družině připomínáme český lidový zvyk – otvírání studánek…

Otvírání studánek se školní družinou

V minulých dobách bylo jeho cílem čištění studánek, přivolávání deště a ukončení sucha. Novodobé slavnosti inspirované tímto lidovým zvykem jsou v našem kraji známé především v obci Tři Studně.

My jsme si otvírání studánek připomněli ve středu 6. června 2018. Vydali jsme se za krásného počasí na turistickou vycházku k Částkovým rybníkům. Cesta kolem Městských lázní a Oborou rychle uběhla a byli jsme u cíle. Některé děti nevěděly, kde se Částkovy rybníky nacházejí. Bylo pro ně milé překvapení, že jsou docela blízko a jejich majiteli jsou náš pan asistent se svým strýcem. Koupili rybníky v roce 1996 od pana Částka – odtud pochází také název Částkovy rybníky. V roce 2005 je nechali revitalizovat a v současné době rybníky slouží k intenzivnímu chovu ryb, zejména kaprů.

Děti se dozvěděly zajímavé informace o rybnících a o chovu ryb. Také měly možnost si prohlédnout náčiní, které rybáři používají. Viděly spoustu malých rybek, zlatého jesena, vážky, luční kobylky a malé žabky. Některé děti donesly pro ryby pečivo a s nadšením je krmily. Byl to moc pěkný výlet…

Radka Maděrová, Jaroslava Košíková