I. základní škola

Projekt Comenius se blíží ke konci

/ Nové Město na Moravě

Po celý školní rok jsme pokračovali v plnění naplánovaných aktivit a výstupů, které bylo potřeba splnit v druhém roce trvání projektu. 4.-6. prosince 2014 proběhla …

Projekt Comenius se blíží ke konci

Po celý školní rok jsme pokračovali v plnění naplánovaných aktivit a výstupů, které bylo potřeba splnit v druhém roce trvání projektu. 4.-6. prosince 2014 proběhla další koordinační schůzka učitelů všech partnerských škol – Slavkovice + Gunskirchen (Rakousko) + Bratislava v hlavním městě Slovenska v Bratislavě. V nemocniční škole jsme si prohlédli třídy na oddělení chirurgie a onkologie, zúčastnili se vyučování a seznámili s organizací výuky na této škole. V odpoledních hodinách nám slovenští učitelé ukázali staré město a hrad. Večer jsme obdivovali netradiční vánoční trh v centru města. Společně jsme se dohodli na termínech dalšího setkávání a na činnostech vedoucích k úspěšnému dokončení projektu.

Ve dnech 11.-13. května 2015 přijelo za našimi dětmi devět slovenských učitelů z nemocniční školy v Bratislavě. Ukázali jim, jak pracují s nemocnými dětmi v hodinách pracovní a výtvarné výchovy. Přivezli mnoho rozličného materiálu – barevný papír, kartony, barvy, kamínky, ubrousky, drátky, kolíčky… Z něho pak děti vyráběly za pomoci slovenských učitelů krásné výrobky. Děti tak poznaly další zajímavé techniky vyrábění a odnesly si na památku velmi pěkné výrobky. V odpoledních hodinách poznávali slovenští učitelé okolí Nového Města na Moravě. Prohlédli si skanzen Eden v Bystřici nad Pernštejnem, navštívili starý kamenný kostel ze 13. století v obci Vítochov. Z rozhledny v Karasíně obdivovali krásy našeho kraje.

 

20. května 2015 odjely děti se svými učitelkami na třídenní poznávání Bratislavy a jejího okolí. Učitelé z partnerské školy si pro nás připravili zajímavý a bohatý program. Hned první den jsme navštívili bratislavskou zoologickou zahradu a v dinoparku jsme obdivovali pravěká zvířata. Druhý den jsme ráno po snídani vyrazili do vesnice Abeland, která je 30 km od Bratislavy. Tam pro nás byl nachystaný program s názvem Rytířský den. Poznali jsme život lidí ve středověku, pekli chleba, zpracovávali vlnu, jezdili na koni, stříleli z luku, šermovali, krmili pstruhy a dobývali hrad. Program byl ukončen velkou hostinou. Po obědě jsme odjeli na prohlídku nejstaršího slovenského hradu Děvín. Z jeho hradeb jsme viděli soutok řeky Dunaje a Moravy. Třetí den ráno nás čekala vyhlídková plavba lodí Martin po Dunaji. Měli jsme krásný výhled na město a Bratislavský hrad. Turistickým vláčkem jsme projeli nejkrásnější místa Bratislavy a viděli nejvýznamnější památky města – Bratislavský hrad, Prezidentský palác, Slovenské národní divadlo… Obědvali jsme na lodi, která kotví u řeky Dunaj.

Po obědě už nastal čas loučení se slovenskými učiteli a předání dárků. Domů jsme odjížděli neradi, ale plni pěkných dojmů a krásných zážitků. Věříme, že se zase někdy potkáme…

Mgr. Jana Láchová

Rychlé kontakty

ZÁKLADNÍ ŠKOLA
Vratislavovo náměstí 124
Nové Město na Moravě
592 31
IZO: 102943087
IČO: 70284725

kancelář: 566 598 500
ředitelna: 566 598 501
zs1@nmnm.cz

Školní jídelna
tel. 566 598 580
jidelna@zs1.nmnm.cz

Školní družina
tel. 566 598 570
druzina@zs1.nmnm.cz

Pracoviště Sportovní ulice 321
1.–3. roč.
tel. 566 598 541

Pracoviště Slavkovice 7
tel. 566 598 560

Krizová linka proti šikanování
tel. 721 374 364

Partneři školy

0304logoMicrosoft