Rok se žížalami

Žáci letošní 5.B už mají více než rok ve své třídě kamarády z živočišné říše…

Rok se žížalami

Na tom by nebylo nic divného, kdyby se nejednalo o poměrně neobvyklé tvorečky, kterými jsou kalifornské žížaly. Děti se o ně starají pečlivě. Krmí je jednou až dvakrát týdně, pozorují, prohrabují a vlhčí, aby neuschly. Jejich kamarádky mají rády většinu organických odpadů, zbytky zeleniny (nakrájené na menší kousky), čajové sáčky (ale pozor, nesmí být z umělých materiálů), kávovou sedlinu.

Vermikompostér, ve kterém žížaly přebývají, úspěšně funguje jako edukační pomůcka. Ukazuje dětem, že organický odpad nemusí končit v popelnici, ale lze jej při správném kompostování využít jako kvalitní přírodní hnojivo.

Se žížalami se současná třída bude muset bohužel rozloučit, protože po prázdninách už z nich budou šesťáci a rozběhnou se do různých tříd. Vermikompostér i s jeho obyvatelkami ale poputuje do některé z budoucích čtvrtých tříd a věříme, že se děti s žížalkami také rychle skamarádí a budou se o ně starat stejně pečlivě jako jejich předchůdci.

Mgr. Pavlína Poláčková