Školní toulavka – zájezd dětí a rodičů za poznáním

Školní toulavka – zájezd dětí a rodičů za poznáním

Tentokrát se uskutečnila v sobotu 14. června 2014 a určitě potěšila všechny milovníky vody i lehkého adrenalinu. Na padesát zájemců vyrazilo do hanácké metropole, šestého největšího města České republiky – do Olomouce.

Po dvouhodinové cestě autobusem jsme zastavili v Horce nad Moravou nedaleko Olomouce, kde proběhlo nezbytné vodácké proškolení. Odtud vyrazilo pod vedením zkušených instruktorů osm plně naložených raftů s pádlující posádkou oděnou do záchranných vest na dvanáctikilometrovou plavbu klidným korytem Mlýnského potoka uprostřed Chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví… Aby plavba nebyla tak „fádní a jednotvárná“, musely posádky kromě obvyklého pádlování a kochání se krásnou přírodou občas také zdolat nějakou překážku v podobě jezů či spadlých stromů. Zavalitého hlodavce s hustou srstí a dlouhým plochým ocasem – bobra se bohužel nikomu spatřit nepodařilo, jeho dílo zkázy – náležitě ohlodané stromy ano.

Během tří hodin se účastníci zdárně dostali do centra Olomouce, přičemž minuli nejen věže nejznámější moravské katedrály nesoucí jméno patrona české země svatého Václava, ale také středověké hradby a řadu dalších památek. Na zpáteční cestě domů by byl téměř hřích nezajet do Loštic – městečka známého výrobou olomouckých tvarůžků – sýrové speciality, která je charakteristická nejen svojí chutí, ale především „vůní“. Zdejší muzeum bylo zdrojem poměrně zajímavých informací. V současné době jde o jedinou výrobnu na světě fungující nepřetržitě od roku 1876, která má hóóódně spokojených zákazníků. Z výrobní linky sjedou za rok přibližně dvě tuny těchto produktů.

Někteří zde kromě muzea ještě stihli doplnit kalorie pravou nefalšovanou loštickou česnečkou obohacenou o tvarůžky nebo Poštulkovými tvarůžkovými moučníky v Tvarůžkové cukrárně. Domů si všichni odnesli nejen příjemné zážitky, ale také vodácké osvědčení a jako bonus i suvenýr v podobě pravých olomouckých tvarůžků z podnikové prodejny.

Mgr. Pavlína Poláčková