Školní vzdělávací program
Motto: „Podej mi ruku, pomohu ti jít.“
Chceme všem dětem poskytnout všeobecné a rovné vzdělání, zajistit jejich úspěšný rozvoj a vstup do života a motivovat je pro celoživotní vzdělávání.
- Jsme základní škola se specializací v oblasti informačních technologií. Výuka je realizována ve specializovaných i standardních třídách. Informační technologie jsou začleněny do učiva na 1. a 2.stupni jak v povinných vyučovacích předmětech, tak i v rámci povinně volitelných předmětů, nepovinných předmětů a kroužků.
- Žáci získávají základní znalosti v oblasti textových, grafických a tabulkových editorů, různých programovacích jazyků apod. Důraz je kladen na práci s informacemi, jejich vyhledávání, aktivní osvojování a používání.
- Informační technologie se stávají nedílnou součástí i ostatních vyučovacích předmětů, kde jsou podle možností, potřeb a zájmů žáků maximálně využívány.
- Škola je zapojena do projektu Pilotní základní školy Klubu ekologické výchovy jako centra modernizace vzdělávání pro udržitelný rozvoj.
- Vedeme žáky k pochopení souvislostí a složitostí vztahů člověka a životního prostředí. Učíme je citlivě vnímat zákonitosti přírody a snažíme se o aktivní účast na ochraně a utváření prostředí v zájmu udržitelnosti rozvoje lidské civilizace. Vedeme žáky k odpovědnosti za jednání a přístup k životnímu prostředí.
- Máme vypracován školní plán ekologického vzdělávání, výchovy a osvěty. Ekologickou výchovu realizujeme integrací do jednotlivých vyučovacích předmětů, v povinně volitelném předmětu ekologicko přírodopisná praktika i formou samostatných projektů.
- Velkou pozornost věnujeme třídění odpadů, šetření energií a šetření vodou (spořiče vody u umyvadel, ekonomické splachování toalet).
- Spolupracujeme s místními a regionálními organizacemi (CHKO Žďárské vrchy, Český červený kříž, ODAS, Horácké muzeum, Horácká galerie, čistička odpadních vod…) i s organizacemi se zaměřením na vzdělávání v oblasti environmentální výchovy (Tereza, Chaloupky, Klub ekologické výchovy).
- Chceme, aby se ekologické zásady staly nedílnou součástí života každého jedince.
- Plně si uvědomujeme nutnost aktivní znalosti cizích jazyků. Jejich provázanost s výpočetní technikou nám umožňuje komunikaci s celým světem.
- Podporujeme vzdělávání v oblasti cizích jazyků. Poskytujeme žákům informace o nových moderních a dostupných materiálech pro samostudium cizího jazyka a seznamujeme je s možnostmi jeho dalšího studia.
- Žáci se učí vyhledávat a zpracovávat informace důležité pro rozvoj cizího jazyka (práce se slovníkem, internetem, cizojazyčnými časopisy, výukovými programy).
- Seznamujeme žáky s reáliemi anglicky mluvících zemí a jejich protokolem, pořádáme jazykové zájezdy.
- Preferujeme sportovní výchovu od nejútlejšího věku a upevňujeme fyzické a duševní zdraví žáků.
- Podporujeme mladé sportovce, zajišťujeme plavecký výcvik a zapojujeme se do různých sportovních soutěží.
- Organizujeme lyžařský výcvik v běžeckém lyžování, které má v našem městě dlouholetou tradici.
- Zdravý životní styl chceme rozvíjet nejen sportovními aktivitami, ale i zařazováním této problematiky do ostatních vyučovacích předmětů.
- Snažíme se poskytovat žákům vhodné podmínky pro zdravý životní styl – pitný režim, mléčné přesnídávky, pravidelné větrání tříd, kvalitní osvětlování. Vedeme žáky k dodržování hygienických zásad, stanovených pravidel chování, jednání, vystupování.
- Chceme vést děti k uvědomění si nejen svých práv, ale i povinností.
- Věnujeme velkou pozornost prevenci sociálně patologických jevů (návykové látky, záměrné ubližování…) a pro pocit bezpečí mohou žáci využít schránky důvěry, konzultace s třídním učitelem – výchovným poradcem, pracovníkem školního poradenského zařízení, školním speciálním pedagogem, metodikem prevence.
- Máme vypracován školní preventivní program, organizujeme pro žáky mnoho akcí (tvořivé dílny, sportovní odpoledne…), zapojujeme se do různých soutěží a projektů zaměřených na tuto problematiku.
- Nabízíme žákům možnost zapojení do různých volnočasových aktivit.
- Při své činnosti spolupracujeme i s dalšími institucemi – Portimo, o.p.s., školským poradenským zařízením, OSPOD, městskou policií, ostatními mateřskými, základními a středními školami.
- Pravidelně organizujeme programy věnované primární prevenci pro všechny ročníky.
- Připravujeme harmonizační dny zaměřené na optimalizaci vztahů v třídním kolektivu, zážitkové programy.
- Zaměřujeme se na práci se žáky se speciálními vzdělávacími potřebami. K těmto žákům přistupujeme individuálně dle doporučení podpůrných opatření. Další pomoc je těmto žákům věnována v hodinách pedagogické intervence a v předmětu speciálně pedagogické péče. Spolupracujeme s pedagogicko psychologickými poradnami a speciálně pedagogickými centry.
- Patřičnou péči věnujeme nadaným žákům. Ve škole působí koordinátorka nadání, spolupracujeme s NPI. Žáci se zapojují do vědomostních, uměleckých i sportovních soutěží a různých projektů. Velkých úspěchů dosahují především v oblastech IT.
- Chceme žákům zajistit další uplatnění v životě a bezproblémový přestup na střední školu, proto věnujeme značnou pozornost oblasti volby povolání. Při výběru střední školy spolupracujeme s informačním a poradenským střediskem, se zástupci středních škol, využíváme dostupnou literaturu a výpočetní techniku.
- Pro rodiče vycházejících žáků organizujeme schůzku s výchovným poradcem zaměřeným na volbu povolání a se zástupci středních škol v našem regionu.
- Zajišťujeme exkurze a projektové dny, které se zaměřují na svět práce.
- Vedeme žáky k tomu, aby získali základy tvořivého myšlení, aby dokázali logicky uvažovat a řešit problémové situace a svá řešení uměli obhájit.
- Chceme, aby se žák utvářel jako samostatná zodpovědná osobnost s pozitivním vztahem ke svému okolí. Učíme své žáky spolupráci, toleranci a pochopení ostatních lidí, jejich kulturních a duchovních hodnot. Prostředkem k tomu je především všestranná a účinná komunikace.
- K naplnění našich cílů nám pomáhá partnerský vztah mezi učiteli a žáky, ale i mezi žáky a učiteli navzájem. Učíme je vzájemně naslouchat názorům jiných.
- Podporujeme činnost žákovského parlamentu.
- Při výchově chceme úzce spolupracovat s rodiči a širokou veřejností prostřednictvím spolku rodičů, školské rady či akcí pořádaných pro širokou veřejnost.
Celý text ŠVP je k dispozici u ředitelky školy
Rychlé kontakty
ZÁKLADNÍ ŠKOLA
Vratislavovo náměstí 124
Nové Město na Moravě
592 31
IZO: 102943087
IČO: 70284725
kancelář: 566 598 500
ředitelna: 566 598 501
zs1@nmnm.cz
Školní jídelna
tel. 566 598 580
jidelna@zs1.nmnm.cz
Školní družina
tel. 566 598 570
druzina@zs1.nmnm.cz
Pracoviště Sportovní ulice 321
1.–3. roč.
tel. 566 598 541
Pracoviště Slavkovice 7
tel. 566 598 560
Krizová linka proti šikanování
tel. 721 374 364