Skype in the Classroom

Nové Město na Moravě  Sdílet článek na nebo

Jednou z možností, jak začlenit moderní komunikační technologie do výuky, je využití technologie Skype.

Skype in the Classroom

Jde o online komunikaci mezi dvěma účastníky Skype meetingu, při které se může přenášet zvuk i obraz, může se chatovat, přenášet obraz z počítače i přenášet soubory. Že se může jednat o zábavnou formu komunikace, při které se dá naučit i mnoho nového, se přesvědčili žáci několika našich tříd. V rámci projektu Skype in the Classrom – Myster Skype jsme připravili meetingy s kolegy z jiných koutů světa a přes online kameru se v určitý čas spojili s jinou třídou.

Dopředu však nikdo nevěděl, z jakého kontinentu a státu třída je, a naším úkolem bylo právě toto uhádnout. Žáci pokládali jednoduché otázky a druhá strana odpovídala pouze YES a nebo NO. Pak se role obrátily. Postupně se naše meetingy stávaly zajímavějšími a my ztráceli ostych a začali více komunikovat. Postupně jsme navštívili Argentinu, Indii, Vietnam, USA, Nigérii, Holandsko, Slovensko a Pakistán.

Díky Mystery Skype známe tradiční vietnamské pokrmy a tance, umíme zpívat tradiční písničku, poznali jsme, jak milý dokáže být učitel i ve tři hodiny ráno, víme, že v Argentině neznají biathlon, a viděli jsme, v jakých podmínkách se učí žáci v Africe. Mnohdy zatracované technologie tak mohou přinášet i ve školním prostředí mnoho dobrého a zábavného…

Mgr. Miroslav Sláma