Střípky revoluce

17. listopad všichni známe jako Mezinárodní den studentstva a také jako Den boje za svobodu a demokracii…

Střípky revoluce

Každý rok si tento významný den naší historie připomínáme státním svátkem. Víme ale, co se vlastně v tento den stalo? V letošním roce je tomu právě 30 let, kdy se studentské setkání na Albertově v Praze, připomínající 50. výročí nacistických represí, změnilo v demonstraci proti komunistickému režimu.

To, že svoboda a demokracie není samozřejmost, je potřeba neustále připomínat. I to byl jeden z důvodů, proč se naše škola zapojila do projektu „Festival svobody na školách“. Abychom našim žákům přiblížili události, které se před třiceti lety staly, instalovali jsme ve škole výstavu s názvem „Střípky revoluce“, jejímž cílem je představit nejen události Sametové revoluce, ale také další vývoj na cestě k demokratizaci našeho státu.

Součástí expozice jsou prvky rozšířené reality, díky kterým události ožívají v mobilních telefonech, a žáci tak mohou po stažení aplikace Festival svobody sledovat na svých zařízeních dobová a pamětnická videa, která je vtáhnou přímo do dění v listopadu 1989.

Věříme, že tento interaktivní projekt pomůže našim žákům pochopit důležitost této události, díky které mohou vyrůstat ve svobodné a demokratické zemi.

Mgr. Marie Klimešová
Mgr. Dagmar Svobodová